Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aydın Doğan'dan Medya'ya dava yağmuru

Giriş Tarihi: 9.10.2015
Aydın Doğan'dan Medya'ya dava yağmuru

Her fırsatta "Basın özgürlüğü" yaygarası kopartan Aydın Doğan, medya ve çalışanlarına yönelik yüzlerce dava açtı. Hasan Karakaya’ya 9, Turgay Güler’e 12.5 yıl hapis için dava açan Doğan, Hilal Kaplan’ın iki tweet’i için bile tazminat istedi

"Türkiye'de basın özgürlüğü yok" diye yaygara yapan Aydın Doğan'ın özgürlüğü sadece kendi gazetecileri için istediği ortaya çıktı. Doğan, Hürriyet'in camına atılan bir taş ve yazarı Ahmet Hakan'ın yumruklanmasını bahane edip, "Türkiye'de basın özgür değil" algısı yaratmak için elinden gelen her şeyi yaptı. Aydın Doğan ve kendisine bağlı yayın grupları başta Sabah gazetesi olmak üzere aralarında Yeni Şafak, Akşam, Star, Yeni Akit gibi birçok gazete ve çalışanına sadece işlerini yaptığı için çok sayıda tazminat ve ceza davası açtı. Doğan'ın şikâyetiyle açılan ceza davalarında birçok yazar ve gazete yöneticisine 1 yıldan 6 buçuk yıla kadar varan hapis cezaları istendi. Böylece gazetecileri baskı altına almaya çalışan Doğan'ın tavrı "Bu nasıl basın özgürlüğü anlayışı" dedirtti.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

HEM CEZA HEM TAZMİNAT DAVASI
Aydın Doğan'ın davalarına hedef olan medya kuruluşlarının başında Sabah Gazetesi'nin de bünyesinde bulunduğu Turkuvaz Medya Grubu geliyor. Doğan, 2014-2015 yıllarında Turkuvaz Medya Grubu şirketlerine ve çalışanları aleyhinde 20'nin üzerinde milyonlarca liralık tazminat davası açtı. Bu davalardan bazıları reddedilirken, bir kısmı ise devam ediyor. Akşam ve Güneş gazetelerinin içinde yer aldığı Türkmedya Grubu da son dönemde Doğan'ın davalarından nasibini aldı. Bu gazetelere son aylarda toplam 11 dava açıldı. Bu davalardan 9'u hukuk, 2'si ise ceza davası. Aydın Doğan, Yeni Akit Gazetesi'ne ise son bir buçuk ay içinde tam 7 dava açtı. Bu davalardan 2'si tazminat, 5'i ise ceza davası. Gazete yazarlarına yönelik çeşitli suçlar (iftira, hakaret vs.) isnat edilerek açılan ceza davalarında gazetecilere 1 yıldan 6 buçuk yıla kadar değişen oranlarda hapis cezaları talep ediliyor.

"ATTIĞIM İKİ TWEET'E 15 BİN LİRA İSTİYOR"
Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan: Son olarak Hürriyet, attığım 2 tweet dolayısıyla hakkımda 15 bin liralık tazminat davası açtı. Bu gayet sistematik bir yıldırma çalışması. Attığım tweet'lerde kesinlikle bir hakaret ve tehdit yok. Kendileri hakkında en küçük bir eleştiri yapılınca dava açıyorlar.

'BANA 150 DAVA AÇTILAR'

Star gazetesi yazarı Cem Küçük: Son 1 yılda Aydın Doğan ve Ahmet Hakan'ın şahsıma açtığı dava sayısı 150 kadar. Aydın Doğan bir konuşmasında 'Köşe yazarlarına dava açılmaz' diyor. Peki sen neden açıyorsun? Kendilerine yapılınca kıyameti koparıyorlar. Bunun karşılığı ikiyüzlülüktür. İkiyüzlü insanlar sadece kendi özgürlüğünü düşünür. Akit muhabiri Mehmet Özmen'e yapılan saldırıyı sadece biz kınıyoruz


'12.5 YIL HAPSİMİ İSTİYOR'
Güneş gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler: Aydın Doğan son olarak çeşitli suçlardan toplamda 12.5 yıl hapisle cezalandırılmamı isteyen dava açtı. İş kendilerine gelince bas bas bağırıp basın özgürlüğü diyorlar. Konu biz olunca dünya kadar dava açıyorlar. Aydın Doğan'ın hiçbir samimiyeti yok. Kendi grubu "Teröre destek"ten yargılandığı davaları bile basın özgürlüğü parantezinde değerlendiriyor.

'TAVIRLARI ÇOK KOMİK'
Yeni Akit Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu: Doğan Grubu'nun basın özgürlüğü söylemine inanmıyorum. Basını susturmak için, dava üstüne dava açıyorlar. Bu tavır, basın özgürlüğüne saygısızlığın doruk noktasıdır. Kendileri gazetecilere dava açarken, iktidarı "Basın özgürlüğüne saygı gösterilmiyor" diye eleştirmeleri, çok komik bir tavır.

'AYDIN DOĞAN'IN ÇİFTE STANDARDINI AYIPLIYORUM'
Star Gazetesi Yazarı Ahmet Kekeç: Adıma açılan ve devam eden 7 davam var. Hepsi de soruşturma aşamasında. Sadece bizim gazetemize açtığı yüzlerce dava var. Davaların çoğu da köşe yazarlarına. Aydın Doğan'ın basın özgürlüğündeki bu tutumu çifte standarttır ve ayıplıyorum. İnsanların algısıyla oynuyor.

'CANLARI ÇOK TATLI HERHALDE'
24 TV Genel Yayın Yönetmeni- Star Gazetesi Yazarı Murat Çiçek: Aydın Doğan'ın hiçbir hakaret içermeyen köşe yazılarım için sayısını hatırlayamadığım dava girişimleri oldu. Ahmet Hakan'a saldırıyı kınamaya devam ediyoruz. Ama Star Medya'ya yapılan bombalı saldırı girişimini görmezden geldiler. Sadece kendilerine dokunulunca "özgür basın" sesleri çıkıyor. Canları çok tatlı herhalde.

RAMOĞLU'NA DÖRT DAVA
Aydın Doğan'ın dava yağmurundan, Sabah Adana Temsilcisi Ersin Ramoğlu da nasibini aldı. Doğan, Ramoğlu hakkında, toplam 130 bin lira tazminat talebiyle 4 ayrı dava açtı.

Hasan Karakaya (Yeni Akit): İki ayrı davada 2.5 ve 6.5 yıl hapsi isteniyor

Ali Karahasanoğlu (Yeni Akit): İki ayrı davada 2.5 ve 6.5 yıl hapsi isteniyor

Hacı Yakışıklı (Yeni Akit): 2.5 yıl hapsi isteniyor

Mustafa Dolu (Güneş): İki ayrı davada 4 ve 12 yıl hapsi isteniyor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın Doğan'dan Medya'ya dava yağmuru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN