Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz'da Baransu - Opçin ilişkisi!

Balyoz’da kumpas iddialarına yönelik soruşturmada Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı, belgeleri sızdırdığı düşünülen iki subayın ismini savcılığa gönderdi. Savcılık, subayların banka hesaplarını, e-posta adreslerini, geçmişe dönük telefon kayıtlarını incelerken, Baransu ve Opçin’le ilişkileri olup olmadığını mercek altına aldı.

Giriş Tarihi: 9.10.2015 11:11 Güncelleme Tarihi: 9.10.2015 11:51
Balyoz'da Baransu - Opçin ilişkisi!
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun yürüttüğü 'Balyoz'da kumpas' iddialarına ilişkin soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı ile çalışan soruşturma savcılığı Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral M. D. ile 4 ay önce Çağlayan Adliyesi'nde görüştü. Görüşmede Balyoz davasına konu belgelerin ordu komutanlığı dışına nasıl ve kimler tarafından çıkarıldığının tespit edilebilmesi için istişarelerde bulunuldu.
İKİ SUBAY İNCELENSİN

Bu görüşmeden sonra çeşitli resmi yazışmalarda da bulunuldu. Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı Balyoz davasının başlamasına neden olan belgelerin o dönem görev yapan iki subay tarafından sızdırılmış olabileceği ihtimali üzerinde durarak, bu iki subayı soruşturma savcılığına sundu. Soruşturma savcılığı askeri istihbarattan, görev yapan iki subayın o dönemki pozisyonları, gizli belgeleri temin edip edemeyeceği, askeriyede hangi noktalara ulaşabileceği yönünde araştırma yapılmasını ve kendilerine iletilmesini istedi.

OPÇİN VE BARANSU İLE BAĞLANTILILAR MI?

Genelkurmay İstihbarat'ı tarafından şüpheli görülen iki subayın savcılık tarafından telefon, e-mail adresleri, banka hesaplarına yönelik detaylı inceleme başlatılırken, orduya katılırken hangi aşamalardan geçildiği, kimlerle irtibatlı olduğu inceleniyor. Savcılık, özellikle Balyoz soruşturmasının başlatılmasında etkili olan ve kumpas soruşturmasında da 'şüpheli' gazeteciler Mehmet Baransu ve Tuncay Opçin'in de bu iki subayla irtibatlı olup olmadığını inceliyor.
PARALEL YARGI'YA KUMPAS CEZASI

KİM NASIL SIZDIRDI?

Balyoz'da kumpas soruşturmasında 1. Ordu Komutanlığı'nda yapılan seminerle ilgili gerçek belgelerin ve ses kayıtlarının komutanlık dışına nasıl çıkarıldığı ve seminer ile ilgili gerçek bilgilere kimlerin ne gibi eklemelerde bulunduğu araştırılıyor.

"BELGELERİ BARANSUYA OPÇİN VERDİ"

Baransu'nun eski eşi Esra Konur, ifadesinde, Balyoz Darbe planına ilişkin belgelerin Tuncay Opçin tarafından Mehmet Baransu'ya verildiğini iddia etmişti. Soruşturmada daha önce ifade veren bir başka isim olan gazeteci Yıldıray Oğur da belgelerin o dönem çalıştıkları Taraf gazetesine Baransu tarafından getirildiğini, başka kişi ve şahısları görmediğini ifade etmişti.
FETÖ, HIRİSTİYAN TARİKATLAR GİBİ

BARANSU TUTUKLANMIŞTI

Balyoz'da kumpas soruşturmasında Genelkurmay Başkanlığı 'müşteki' durumda bulunuyor. Gazeteci Mehmet Baransu ''devletin güvenliğine ilişkin gizli bilgeleri temin etme" suçlamasıyla tutuklanmıştı. Gazeteciler Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar'ın da şüheli sıfatıyla ifadesi alınırken, Balyoz davasında yargılanan birçok asker de mağdur sıfatıyla ifade vermişti.

Kaynak: Yenişafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz'da Baransu - Opçin ilişkisi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN