Türkiye'nin en iyi haber sitesi

STK'lar ve iş dünyası tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 9.10.2015
STK'lar ve iş dünyası tepki gösterdi
Aydın Doğan'ın basın özgürlüğü konusundaki yanlı yaklaşımına STK temsilcileri ve işadamları şöyle tepki gösterdi:

FERYADIN SEBEBİ GAZETECİLİK DEĞİL (Medya Derneği Başkanı Ekrem Kızıltaş): Doğan grubunun mantalitesi "Ben gazetecilik yapmıyorum, dükkan işletiyorum." Dükkan işleten kişi menfaatine uygun olmayan yazı yazıldığında ona baskı uygular. Basın özgürlüğünden çok bahsediyorlar. Ama en ufak bir menfaatlerine dokunan durum olduğunda hemen mahkemelere başvuruyor. Hakikaten medya özgürlüğüyle alakalı bir problem olsaydı. Seçim öncesi Turkuvaz Medya Grubu'na ve diğer kanallara açılan yüzlerle ifade edilen davalar var. Ama onların karşılaştığı muamelelerin sayısı iki elin parmağı kadar yok. Medya özgürlüğüyle ilgili sorun varsa eğer, doğan medyası ve paralel medya grubu dışındaki milli medya gruplarına yönelik ciddi bir sıkıntı var.
DAVA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ENGELLER (TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı): Özgürlük herkes için gerekli. Bu kavramının tanımını subjektif bir bakış açısıyla yaparsak sıkıntı olur. Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı eleştirirken, Sabah Gazetesi'ne yapılan saldırıyı ve 24 Televizyonu'na yapılan bombalı eylemi de eleştirmek gerekir. Yapılan her habere yerli yersiz dava açmak da basını sindirmek anlamına gelir. Bu da basın özgürlüğünü engelleyen bir harekettir.
BASINI SİNDİRME TAKTİĞİ (Amplio Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu): Türkiye'de faaliyet gösteren Alman sermayeli bir şirket olarak her iki taraftaki basın özgürlüğünü tartabiliyorum. Türkiye'de serbest bir basın var. ABD'de bile ulusal güvenlikle ilgili konularda yasaklamalar yapılıyorken, aynı durum Almanya'da da geçerli iken Türkiye'de basının baskı altında olduğunu söylemek, dünyayı bilmemek anlamına geliyor. Türkiye'de herkes her istediğini yazabiliyor. Televizyonlarda istenilen her konu tartışılabiliyor. Türk basını AB standardında ve özgür bir yapıda. Devlet eliyle basına bir baskı yok ancak şirketlerin haber yapan kurumlara dava açarak yaptığı baskılar var. Asıl bu durum basını sindirme taktiğidir.
YAŞAM SANCILARI (Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Altınbaş)
Türkiye'de basın da olsa sorumluluğunun bilincinde olması gerekir. Türkiye'de basına bir baskı olduğunu düşünmüyorum. Şu anda yaşanan tartışmaların da iyileşme sürecinde yaşanılan sancılar olarak yorumlanması gerekiyor. Kuvvetler dengesinin iyi ayarlanması lazım. Geçmişte basın yoluyla ülkenin siyasetine etkilemek isteyenler oldu. Bugün yaşananlar bu tarz sıkıntıların giderilmesi için yaşanan sancılardır.

DOĞAN'IN ALGI OPERASYONU
Aydın Doğan medyası gazete binasına atılan bir taş nedeniyle dünyayı ayağa kaldırdı. Doğan "Basın özgür değil" algısı yaratmak için manşetler atıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
STK'lar ve iş dünyası tepki gösterdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN