Davutoğlu - yayınında konuştu

- ında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 10.10.2015 01:58 Güncelleme Tarihi: 10.10.2015 02:15
Başbakan Davutoğlu ATV-aHaber ortak yayınında konuştu

BAHÇELİ'YE 'ZOR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ' DEDİM, 'CHP İLE GÖRÜŞÜN' DEDİ

Irak ve Suriye'de DAEŞ'in yükselmesinden sonra kendilerine ortam aradılar. Zannettiler ki Türkiye'de bir yönetim boşluğu var. Bir nefes alacak kadar vaktim olsa dahi görevimi yaparım.

HDP neden Bakanlarını çekti, Bahçeli'ye 'zor dönemden geçiyoruz' dedim 'CHP'yle görüşün' dedi.

ACILARIN DİNMESİ İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ

Cizre'deki o görüntüler kabul edilemez. Yapılması da yanlış, çekilmesi ve yayınlanması da. Kimse yanlış muamele yapılamaz. Bir tarafta halkı mayınlarla öldüren terör örgütü var ama buna rağmen güvenlik güçlerimize leke atılmaya çalışıyor. Diyarbakır annelerinin acılarının dinmesi için her şeyi yapacağız. Zorla kaçırılan çocuklar bunlar.

HAKARET ETMEDEN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Basın özgürlüğü noktasında herkesin dürüst olması lazım. Ben düşünce özgürlüğüne önem veriyorum. Ben de köşe yazıları kaleme alıyordum, ben de gündeme dair gelişmeleri eleştiriyordum. Yazım üzerine 'aman dikkat edelim' uyarıları geldi akademisyenken. Hepimiz bundan etkilendik; 12 Eylül'de 28 Şubat'ta.

Türkiye demokratik özgürlük konusunda basın özgürlüğüne aynı derecede saygı duyması, hakaret ve tehdit etmeden sağlanması lazım. Bizim temel hedefimiz budur.

TERÖRE KARŞI TUTUMUMUZ AÇIK VE NET

Devletin terör konusunda tutumu açıktır. Türkiye'de meşru güvenlik güçleri dışında kimsenin silah kullanma yetkisi olamaz. Hiçbir ilçede meşru olarak yürütülen çalışmalar dışında kimse hendek kazamaz, barikat kuramaz. Kamu düzenini ihdas edeceğiz.

Terör örgütüne sırtımızı dayadık diyenler şimdi eylemsizlik konusunda tartışamaz. Bir gün ateşkes diyorlar, ama böyle bir dil olmaz. Biz ateşkes demeyiz. Terörler, güvenlik güçlerimiz arasında eşitlik olamaz.

"HENDEK KAZMAK MI EYLEMSİZLİK?"

Eylemsizlik diyorlar, buna hendek kazmak da dahil mi? Çatışmasızlıktan anlayışları, silah da duracak hendekler de. Biz bunları gözledik. Kararlılığımızdan kimse şüphe etmesin. Son silah bırakılana kadar operasyonlar sürecek."

"1 KASIMDAN SONRA YİNE TERÖRİZM PEŞİNDELER"

"Onlar 1 Kasım'a kadar oyalayalım, kayıplarımız toparlayalım 1 Kasım'dan sonra tekrar terörü başlatırız diye bir hesap içerisindeler. Biz onların ciğerinin biliriz. Her türlü istihbaratla takip ediyoruz."
7 Haziran'dan önce barış türküleri söylediler, 7 Haziran'dan sonra ayaklanmaktan bahsettiler.Birinci hedef Kuzey Irak'taki hedeflerin imha edilmesiydi. 458 hedef 3 gün içinde vuruldu. Mühimmat ve, silah kaynaklarına darbe vuruldu.

"İSTEDİKLERİ SEÇİME KADAR EYLEMSİZLİK"

'Mezarlık yıkıldı' diyerek iki HDP'li Bakan istifa etti. Sorular mı orada doçkalar var mı, teröristler var mı? 2 binin çok üzerine giden kayıplar. Özellikle Dağlıca'da meydan okudular. O tepelere askerimiz çıktı ve 'biz buradayız' mesajı verdi." Bunların eylemsizlikten kastı seçime kadar. O zamana kadar operasyonlar dursun istiyorlar. Terör niyetiyle eline taş dahi alamazsın.

OPERASYONLAR DEVAM EDECEK

Şunu bilsinler biz çözüm süreci iradesini devreye sokarken de çok dürüst ve samimi bir ilişkinin kararını verdik. Bakın ne diyorlar 'ateşkes'. Ateşkes bizim hiç bir zaman kullandığımız bir jargon değil. Eylemsizlikten kasıt hendek kazmakta dahil mi mi mayın yerleştirmekte dahil mi?. Çatışmasızlık dedikleri hendekler, mayınlar duracak.KARARLIYIZ

Bu konudaki kararlılığımızdan kimse şüphe etmesin. Hiç bir şekilde tereddüt etmeyeceğiz. Son terörist silahını bırakana kadar operasyonlar devam edecek.
Çıkacaklar ve diyecekler ki, ''Silahlı mücadele denilen yöntem bitmiştir, böyle bir yöntemin karşılığı kalmamıştır. Her türlü silahı teslim ediyoruz. Hiç bir terörist artık Türkiye topraklarında barınmayacak. Türkiye topraklarından çekiliyoruz.'' Nereye çekilirlerse çekilsinler. Nasıl bir sürecin oluşacağını konuşabiliriz.

SURİYE'DEKİ OLAYLAR

Bizim için hiç bir değişen durum yoktur. Şuanda da kanaatimiz Suriye'deki ılımlı muhalefetin desteklenmesidir. Ilımlı muhalefetin desteklenmesi lazım. Bizim Rusya'ya itirazlarımız hem hava sahasının ihlalleri hem de ılımlı muhalefete müdahalelerle ilgili.

Türkiye Rusya ilişkileri bizim çok değer verdiğimiz ilişkilerdir. Yoğun enerji ilişkimizde Almanya ile yarış halinde en fazla ticaret yaptığımız en fazla turist çektiğimiz ülkeden bahsediyoruz. Rusya Türkiye ilişkileri bizim için çok önemli.

EĞİT-DONAT TÜRKİYE'DE DEVAM EDİYOR

Eğit-Donat eskiden beri bizim için mültecileri ve Suriye halkını koruyacak bir yapının oluşmasına dahi bir fikirdi. Hem Esed'e hem de DAEŞ'e karşı halkı koruyacak bir yapı. Özgür Suriye Ordusu, rejim güçlerinden kaçanların kurduğu bir yapı. Yabancı katılım yoktu. Maalesef DAEŞ ve Esed'le mücadele sonucu zayıflamıştı.

ABD ile resmi bir bilgi gelmedi. Türkiye'deki bu faaliyetler devam ediyor. Bir duraksama olmayacak. Ilımlı muhalefetin desteklenmesi noktasında tavır değişikliğine gidileceğini düşünmüyorum. Rusya'nın da DAEŞ'ten çok ılımlı muhalifleri hedef alması, ılımlı muhalefetin gücünün göstergesi.

Suriye'nin DAEŞ denen barbar bir terör örgütüyle, rejimin barbar yöntemlerine sıkışmasını engelleyecek tek güç ılımlı muhalifin varlığıdır. Rusya'nın operasyonlarına eleştirimiz hem ihlallerle ilgili hem de ılımlı muhalefeti vurmasıyla ilgili.

VERİLEN BİLGİLERDEN İKNA OLMADIK

Türkiye'den Rusya'nın güvenliğine zarar getirecek bir tutum söz konusu olmadı. Ama görüş ayrılıklarımız oldu. Ukrayna ve Kırım konularında mesela. Rusya'nın bir kere bizim çıkarlarımızı ve güvenliğimizi dikkate almasını bekleriz. Bu konularda müsamaha etmemiz söz konusu olamaz. Verilen bilgilerden ikna olmadık. Eğer Rusya buraya teröre karşı gelmişse zaten bir koalisyon var bizde bu koalisyonun içindeyiz ama hedef DAEŞ değil.

Bir hata tekrar tekrar gündeme geliyorsa bunu bizim kabul etmemiz doğru değil. Umut ederiz ki bu tür olaylar onların da bize söylediği gibi tekrar olmayacaktır.

Eğer bazı PKK unsurları Haseke'ye Kobani'ye geçip Türkiye'yi tehdit etmeye kalkışırsa onlara da gerekli cevabı veririz.

BUNU KİMSE YADIRGAMAMALIDIR

Eğer Türkiye tehdit altında ise böyle günler için NATO vardır bunu doğal karşılamak lazım. Şimdi Türkiye kendisini koruyacak güce ve kudrete sahip. NATO'dan hemen bir talebimiz olmadı. Ama NATO'ya ihtiyaç olduğunda NATO'nun gerekli ihtiyaçları yerine getirmesini kimse yadırgamamalıdır.

"HALK BÜYÜK PROJELERİMİZİ GÖRDÜ"

Muhalefet seçim beyannamesinde sınav olmayacak bir şekilde hazırlık yapıyorlar. Aramızdaki fark o. Biz çok büyük projelere imza attık. 12 yıl içinde halk bizim büyük projelerimizi gördü. Halk bir başka hayat tarzına alıştı. Bunun getirdiği yeni bir kitleyle karşı karşıyayız.

2011'de büyük 2023 projelerini ortaya koyduk. İşçilerimiz ve gençlerimiz için önemli projeler ortaya koyduk. Gençler bir paradigma sıçraması bekliyor. Sosyal destekler olarak olağanüstü destekler verdik, ama bunu arttırırsak insanlar çalışmaktan kaçınabilir. Şimdi insanımızın katma değer üreteceği bir çalışma ortaya koymak istedik.

"PROJE GETİREN GENÇLERİMİZE 50 BİN LİRA"

Başka ülkelerde görünmeyen bir model ortaya koyduk. Gençlerle ilgili işsizlik konusu tüm dünyanın sorunu. Nüfusumuz dinamik ve bunu durdurmak da istemiyoruz. Almanya gibi olmak istemeyiz. Gençlerin önünde iki yol var. Ya kendi iş kuracak ya da bir yere işe girecek.

Kendi iş kuracaksa 50 bin lira can suyu vereceğiz. Geri ödemek yok. Riski ne, o parayı genç kullanamayabilir. İkna edici bir proje hazırlanırsa, neden o para kullanılmasın? Eğer 50 binin üzerine yetmiyor denirse de 100 bin liraya kadar faizsiz kredi vereceğiz."

ASGARİ ÜCRET 1300 LİRAYA ÇIKACAK

Asgari ücret bir standart belirlemedir. Bu standardı çok aşağıda ya da çok yukarıda belirlemek sıkıntılar doğurur. Şuanda dahi Bulgaristan'da asgari ücret daha düşük olduğu için olaya kayılıyor. 184 liradan bin liraya getirdik asgari ücreti. Bin 300 liraya çıkacak. Biz bunu teklif edeceğiz."

TÜRK FUTBOLU ŞAİBE İLE ANILMAMALI

Bu davadan bağımsız olarak her hangi bir yanlış işleyiş varsa, buna karşı da bizim tartışmamız lazım. Bu dava ile en azından bir çerçevede dışarıdan hukuka müdahale konusunda nokta koyulmuş oldu. Ama eğer yanlış bir konu varsa, doğru bir eksene oturtulur. Türk sporunun böyle bir şaibe ile anılmaması, etkilenmemesi lazım. Spor ile centilmenliği ihmal edersek, spor özünden uzaklaşır. Hukuki bir karardır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu ATV-aHaber ortak yayınında konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN