Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Silah bırakılana kadar operasyon'

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların son silah bırakılıncaya kadar sürdürüleceğini belirten Başbakan Davutoğlu: Kamu düzenini her yerde ihdas edeceğiz

Giriş Tarihi: 10.10.2015
'Silah bırakılana kadar operasyon'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör örgütü PKK'nın seçimlere kadar eylemsizlik kararı alacağına dair iddialara tepki gösterdi. ATV-aHaber ortak yayınında aHaber Ankara Temsilcisi Murat Akgün, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz ve aHaber sunucusu Banu El'in sorularını yanıtlayan Davutoğlu'nun değerlendirmeleri şöyle:
HENDEKLER DE DAHİL Mİ?: Eylemsizlikten kasıt, Silopi'de, Cizre'de belli mahallelere hendek kazmak, mayın yerleştirmek de dahil mi? Bütün çatışmalar duracak, ama o hendekler de duracak.
SİLAH BIRAKMADAN OLMAZ: Çıkacaklar ve diyecekler ki; artık silahlı yöntemle mücadele bitmiştir. Madem biz 80 milletvekili ile Meclis'te temsil ediliyoruz. Her tür silahı teslim ediyoruz, dağda bayırda ovada, nerede olursa olsun hiçbir terörist artık Türkiye topraklarında barınmayacak, çekiliyoruz. Nereye çekilirlerse çekilsinler. Bunun dışında çatışmasızlık, eylemsizlik, sadece seçime kadar bir süreç ondan sonra...
AMAÇ OYALAMAK: 7 Haziran'dan sonra ayaklanma çağrıları yaptılar. Her seçimden sonra bunlar milletin demokrasi ile elde ettiği kazanımları yok etmek için her türlü eylemi yaptılar. 1 Kasım'a kadar oyalayalım, kayıplarımızı toparlayalım, sonra terörü başlatırız hesabı içindeler. Ama biz onların ciğerini biliyoruz. Kayıplarını da biliyoruz. Operasyonlar, seçimle ilgili değil.
DOÇKALARIN NE İŞİ VAR?: HDP'li iki bakan mezarlıklar yıkılıyor diye istifa etti. Sordum kendilerine, doçkaların, kaleşnikofların mezarlıkta ne işi var? Seçime kadar öldürmeye devam edelim, ondan sonra aynen devam edelim. Bütün mesele operasyonlar dursun, seçime kadar öldürmeyeceğiz, bu barış mıdır?

'MEDYA VE TSK'NIN İLİŞKİSİ ESKİSİ GİBİ DEĞİL'
"Bugün 28 Şubat'takine benzer şekilde brifing vererek, onu (medyayı) yönlendiren bir TSK yok. Bence 12 yıldaki başarılardan bir tanesi sivil-asker ilişkilerinin demokratik bir düzene kavuşması. MGK oturma düzenine bakınız, şimdi ki oturma düzenine bakınız. Çok daha sağlıklı bir zemine oturdu. 28 Şubat'ta medyanın 28 Şubat post modern darbesine verdiği destek, askeri bürokrasi ile medya arasındaki ilişkilere bağlıydı. Şu anda TSK demokratik işleyişe önem veriyor. TSK şu anda terörle mücadelenin nasıl olması gerektiği, sınırlarımızda ne olup bittiğiyle ilgili açıklama yapıyor."

'ELİNE SİLAH ALAMAZ'
YERİ TBMM:
Demokrasinin tecelli ettiği yer neresidir, parlamentodur. Parlamentoda gelsinler en aykırı fikirlerini dahi söyleyebilirler. Halkı ikna etmek için ne istiyorsan söyle ama eline silah alamazsın.
ŞIMARDILAR: Bütün teröristler Türkiye'yi terk ederse, bütün silahlar bırakılırsa, bundan sonra oturulur parlamentoda konuşulur. 2013 Mayısı'nda verilen sözler nasıl hayata geçirilecek. Burada onları şımartan, DAE Ş'in yükselmesi ile kendilerine bir meşruiyet alanı açıldığı kanaatiydi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Silah bırakılana kadar operasyon'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN