Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Gençlerimizin üretken bakışı ile ekonomi güçlenecek

"AK Parti MKYK Üyesi ve İstanbul Milletvekili Dr. 'ın sunduğu "Yeni Türkiye'de Gençliğin Ekonomiye Bakışı Küresel ve Evrensel Mi?” konulu konferansın yer aldığı Uluslararası Vuslat Platformu buluşması 11 Ekim 2015 Pazar Saat 10.30'da Üsküdar Bridge Restaurant'ta gerçekleştirildi. "

Giriş Tarihi: 12.10.2015 10:34 Güncelleme Tarihi: 18.10.2017 14:17
Berat Albayrak: Gençlerimizin üretken bakışı ile ekonomi güçlenecek
Kur'an-ı Kerim'in okunmasının ardından Uluslararası Vuslat Platformu Derneği Başkanı Hamza Cebeci'nin konuşmasıyla başlayan toplantıya İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İşadamı Bekir Cansu, İşadamı Şaban Polat, Emekli Yargıtay Üyesi Kamil Acar, Argetus Araştırma Danışmanı Erol Erdoğan, End. Müh. Şener Sancar, Yazar Sibel Eraslan, Darülaceze Başkan Yardımcısı Ümit Ünal gibi sanat, siyaset, iş ve sivil toplum camiasından önemli isimler katıldı. Başkan Cebeci, Ankara'da Cumartesi günü meydana gelen menfur patlamaları kınayarak sözlerini başladı. Ülkemize yönelik gerçekleştirilen şiddet ve terör saldırılarının kim ve nerden gelirse gelsin lanetlenmesi gerektiğini belirten Başkan Cebeci, ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.
Türkiye'nin yakın dönemini tahlil ederek söze başlayan Mv. Dr. Berat Albayrak, 2006'dan bugüne kadar olan süreçte Türkiye'nin gelişmesi, güven ve huzur içerisinde büyümesine karşı geliştirilen hamleler ile olayları dile getirdi. Bu doğrultuda Ankara'da gerçekleşen patlamaları kınayarak, ülkemizin bu tür sabote edici hadiselerle sarsılmayacağını, kardeşlik iklimimizin hiç bir karanlık odak tarafından bozulmasına izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.
Albayrak, 7 haziran'dan sonra ülkemizde gerçekleşen şiddet ve terör olayları ile dün Ankara'da gerçekleşen patlamanın aslında 1 Kasım seçimlerinin ne kadar önemli bir eşiğe denk geldiğini ifade etmesi açısından manidar bulduğunu belirtti.
Gençler, Türkiye'nin en büyük dinamiğini oluşturuyor
Türkiye nüfusunun %70'e yakının genç olduğunun altını çizen Albayrak, dış ticaret hacmimizin genç ve dinamik nüfusumuzun üretimine bağlı olarak 2002'den bu yana %600 arttığını söyledi. Ortadoğu'daki doğalgaz ve petrol yataklarının dünya pazarına ulaşmasında stratejik bir konuma sahip olan ülkemizde gençlerimizin siyasi, ekonomik ve teknolojik iyileşmelere bağlı olarak kalkınma yolunda daha fazla rol almaları gerektiğini ifade etti.
Yeni Türkiye'de gençlere yönelik gerçekleştirilen yatırımların artarak büyüdüğüne dikkat çeken Albayrak, gerek akademik alanda gerekse ARGE alanında genç nesillerin hizmetine sunulan imkanların Türkiye'nin geleceği için bir yatırıma dönüşmüştür. Böylece gençlerimizin niteliğinin gelişmesine bağlı olarak ülkemiz küresel ekonomide etkin ve üreten bir kimliğe kavuşurken Türkiye, Ortadoğu ve dünyaya evrensel bir medeniyet tasavvuru sunmaya başladığının altını çizdi.
İslam toplumlarının batı medeniyetinin çıkarları uğruna nasıl huzursuz ve şiddet sarmalına dönüştürüldüğüne de değinen Albayrak, gençliğimizin gayretleri ile barış, huzur ve istikrarlı bir Türkiye'nin, insan odaklı medeniyetimizi kendi küllerinden yeşerterek "Dünya 5'ten büyüktür" diyen bir dünya liderinin öncülüğünde Ortadoğu başta olmak üzere dünyadaki mazlum ve mahzunlarla nasıl dertlendiğini görmek gerektiğini söyledi.
Uluslararası Vuslat Platformu Derneği
İslam coğrafyası başta olmak üzere dünyada yaşananları İslam Medeniyeti kapsamında sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi bakış açılarıyla değerlendirerek, sorunların çözümüne katkıda bulunmayı amaçlayan uluslararası bir sivil toplum hareketi olan Vuslat Platformu, kıymetli fikir insanlarının katılımlarıyla buluşma, toplantı, konferans ve sempozyumlar gerçekleştiriyor.
Gelişen, kalkınan, bölgesinde ve dünyada söz sahibi olmaya başlayan ülkemizin daha fazla güçlenmesi ve kadim medeniyetimizin temsilcisi olarak tarihsel ve vicdani sorumluluğunu üstlenmesini sağlayacak hususlar, 2014 yılında ve 2015 yılının başında düzenlenen 'Ufuktaki Yeni Türkiye' Konferansı ve Sempozyumunda ve diğer bazı toplantılarımızda tartışılmıştı. Bu toplantılarda 'Gençler ve Gençlik' olgusunun yeniden tartışmaya açılmasına karar verilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berat Albayrak: Gençlerimizin üretken bakışı ile ekonomi güçlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN