'Bir isme çok yaklaşıldı'

Giriş Tarihi: 13.10.2015
'Bir isme çok yaklaşıldı'

Ankara'daki canlı bombalardan birinin ismine çok yaklaşıldığını belirten Davutoğlu: Bir örgüte işaret ediyor. İlk andan itibaren DAEŞ'i öncelik aldık ve araştırılıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV canlı yayınında Ankara'daki bombalı saldırıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı: Davutoğlu şunları söyledi:

TEHDİT OLARAK GÖRÜLDÜK: Türkiye'ye dönük bir saldırıdır, çünkü Türkiye etrafındaki bütün bu ateş çemberi içinde istikrarını, itibarını koruyan bir ülke. Türkiye itibarını koruyan, yükselen bir ülke imajını sürdürüyor. Önümüzdeki ay G20'ye dönem başkanlığı yapacağız. Böyle bir kritik coğrafyada Türkiye'nin bu yükselen itibarı bazıları için tehdit unsuru gibi görülmüş olabilir, görüldüğü yerleri de biz biliyoruz.

SİYASİ HESAP YAPAN KAYBEDER: Küçük siyasi hesaplar bugünlerde yapılmamalı, yapanlar kaybederler. Bugünlerde kısa dönemli, salt seçime dönük ifadeler, söylemler kullanılmamalı, kullananlar kaybederler.
ALANA BİREYSEL OLARAK GİDİLMELİ: Sıhhiye'nin etrafından tedbir alınıyor. Fakat Sıhhiye'ye gelecek gruplar ayrıca Gar'ın önünde toplanıyor. Orada 7-8 bin kişi toplandı, orada da bir miting alanı tedbiri alınması gerekiyor. Ya orayı miting alanı ilan etmek lazım, parçası olarak görmek lazım ya da grupların orada da toplanmaması lazım. Herkesin bireysel olarak gelip miting meydanında toplanması lazım. Şimdi burada mesela miting organizatörlerinin, emniyetin, 'miting alanı neresidir' diye mutabık kalması ve o mutabık kalındıktan sonra o alan dışında kimsenin toplanmaması lazım. Herkesin bireysel olarak o alana gitmesi lazım.
CANLI BOMBA YAKALADIK: Bize her an saldıracakmış gibi bu üç örgütü de takip ediyoruz. O günden bugüne. Tabii dün bir saldırı olduğu için bunun acısıyla dünkü saldırıyı biliyoruz. Ama ondan 3 gün önce, 4 gün önce İstanbul'da bir canlı bomba hazırlığı içinde olan bir timin birinin yakalandığını kimse bilmiyor. Çünkü o sırada o yakalanmış, engellenmiş ve takibi yapılmış oluyor. Yine birkaç gün önce Ankara'da benzer şekilde bir üst düzey bürokrasi, saldırı anlamında kimseyi telaşlandırmak için detaylarını vermiyoruz, böyle bir canlı bomba türü eylemin gece yakalanarak durdurulduğunu kimse bilmiyor.
BOMBACININ PROFİLİ BELİRLENDİ: İlk andan itibaren olayın oluş yöntemi ve baktığımızda genel trendine DAEŞ'i birinci öncelik olarak aldık ve araştırılıyor. Detayını veremeyeceğim şekilde, iki canlı bombanın profilinin yani nasıl o meydana gelmiş olabilecekleriyle veya bombayı nasıl taşımış olabilecekleriyle ilgili bir tespite de ulaşıldı. Bir isme çok yaklaşıldı. (O isim bir örgüte işaret ediyor mu?) Ediyor.
LİSTE BİLE VAR: Türkiye'de intihar eylemi yapabilecek kişilerin belli bir listesi dahi var. Takip ediyorsunuz ama bunun öyle bir eylemi gerçekleştirme anına kadar hukuk devleti olarak onu DHKP-C bağlamında birçok şey isimler, biliyorsunuz daha önceki bazı eylemciler, önceden de biliniyordu.
GECE BİR KİŞİ YAKALANDI: Evinde yakalananları söylüyorum. Bundan 3-4 gün önce gece 04.30'da birisi Ankara'da yakalandı. Biz onu başka bir eyleme müteallik olarak düşündük ama aynı böyle bir eylemi de gerçekleştirebilirdi. Dolayısıyla çok sayıda potansiyel suçlunun olabileceği bir tabloda mutlaka alınması gereken ek tedbirler var, bunları almak durumundayız.
SURUÇ AYDINLATILDI: Suruç ve Suruç'un arkasındaki Suriye'deki DAEŞ bağlantıları tespit edildiği için oralara dönük kesin ve mutlak anlamdaki cezalandırıcı operasyonlar yapıldı.
İSTİHBARAT ZAAFI YOK: Şu anda Türkiye'nin istihbarat kapasitesi itibariyle herhangi bir zaafı ya da eksikliği yok. Münferit olaylarda tek tek varsa bir zaaf onlar çıkartılır, onların üzerinde konuşulur. Kamuoyumuzun huzursuz olmaması bağlamında bunları paylaşmıyoruz. Engellenen birçok başka olay var.
DEMİRTAŞ OY HESABI YAPIYOR: TBMM'de grubu bulunan bir partinin eş başkanı çıkıp, 'Bu insanları devlet katletmiştir'. Bu devlet kim? Devlet hepimiziz. Sıhhiye'ye gidene kadar tebessümle, şakalaşarak gidiyorlar, o acıyı paylaştığı iddiasında olan kişiler. Sıhhiye'ye geldikten sonra oy istiyor, 1 Kasım hesabı yapıyor.
MİTİNG YAPMAYALIM DİYECEKTİM: Bahçeli ve Kılıçdaroğlu ile birlikte görüşebilseydim "Miting meydanlarında tahriklere dikkat edelim, gerekiyorsa hiçbirimiz miting yapmayalım" teklifinde bulunacaktım.

'HER BİRİ BİZİM CANIMIZDIR'
"Hangi düşüncede olursa olsun bir gün önce en ağır eleştiriyi yapmış olsalar bile bizim canımız. Bu anlamda hepimiz ortak bir bilinçle karşılamamız lazım. O zaman terörü yenebiliriz. O zaman teröre darbe vurabiliriz. Ama her birimiz olayı kendi perspektifinden, bir yerinden tutarak yorumlamaya kalkarsak, hele hele son derece fırsatçı şekilde 'ya bundan nasıl istifade edebilirim, seçim yaklaşıyor nasıl istismar edebilirim' dediğimiz anda işte terör orada en büyük kârını, kazancını yapar.

'BU SALDIRI BİZİ SURİYE YAPMAZ'
Hani dün bazı kesimlerin 'Ortadoğu bataklığı, Türkiye buradan etkilendi' ifadeleri için söylüyorum. Yani Fransa'da karikatüristlere yapılan saldırı, Fransa Ortadoğu'nun içinde olduğu için yapılmış değil. Bütün gelişmiş toplumlarda şu anda terör tehdidi var ve herkes teyakkuz halinde. Hiçbir şekilde göz ardı etmemek lazım. Yani şöyle bir psikolojiye girmek doğru değil, bu saldırı Türkiye'yi Suriye yapmaz, bu saldırı işte aynen 11 Eylül'de New York'ta olduğu gibi ya da daha sonra Londra'da, Madrid'de, Paris'te olduğu gibi gelişmiş bir ülkeye, demokratik bir ülkeye yapılan bir saldırı mahiyetindedir.

"KILIÇDAROĞLU'NA YAKIŞTIRAMADIM"
"İki failin erkek olduğu, "burada kalsın" diyerek (Kılıçdaroğlu'na) söylediğim hususlardı. İkincisi de başbakanlık açıklama metnini kendisine gösterdim. İtiraz edeceğiniz şeyler varsa çıkaralım. 'Hayır' dedi. 'Diğerleri katılmasa da birlikte bir deklarasyon yapalım' dedim. 'Hayır' dedi. Ben ona da saygı duydum. Tamam bu burada kalır. Ama esas beni üzen husus terör saldırısı ile ilişkisi olmayan pek çok konuyu orada gündeme getirmiş olmasına rağmen, ben şunu diyebilirdim 'Bunlar bugünkü acıyla ilgili konular değil, bunların yeri burası değil.' Ama beraber olduğumuz için bunları paylaştım. Ama dışarıda öyle bir açıklama yaptı ki yakıştıramadım kendisine."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bir isme çok yaklaşıldı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN