Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Provakasyoncu Memiş!

Giriş Tarihi: 13.10.2015 10:34 Güncelleme Tarihi: 13.10.2015 10:43
Provakasyoncu Memiş!

Gündoğdu Meydanı’nda toplanan kalabalığa sloganlar attıran isimlerden biri olan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, büyük bir provakasyona imza attı.

Binlerce asker ve vatandaşı şehit eden terör örgütü PKK'ya karşı tek bir slogan attırmayan Memiş, Yeni Asır, Sabah ve Yeni Şafak Gazeteleri'ni tek tek eline alıp hedef gösterdi. Terör olayları ve provasyonlara karşı Yeni Asır'ın "Birlik olma günü" ve Sabah'ın da "Teröre karşı seferberlik" manşetlerinden rahatsız olan Sarı'nın bu tavrı tepki topladı. Sarı, "Daha önceden bizi Kürt, Türk, Laz diye böldünüz. Şimdi birlik olma zamanı diyorsunuz" diyerek 3 gazeteyi Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu platformun üstünden yere fırlattı. Bu sırada alanda Yeni Asır Gazetesi ve Sabah Gazetesi muhabirleri de bulunuyordu. Sarı'nın bu provokasyonunun ardından iki gazetenin muhabirlerine yönelik en ufak bir tepki girişimi lince dönüşebilirdi. Memiş Sarı'nın bu provokasyonu sırasında platformda KESK, TMMOB ve TTB yöneticileri de bulunuyordu.

İŞÇİNİN HEDEFİ OLMUŞTU

DİSK Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı, DİSK Genel Başkanı Kani Beko'yla birlikte İzmir'de birçok kez üyesi olan işçilerden, işveren olan Büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle birlikte hareket ettiği gerekçesiyle tepki görmüştü. 2014'te Büyükşehir Belediyesi ile İZELMAN işçileri arasında zam oranları konusunda anlaşmazlık çıkınca İZELMAN işçileri greve gitme kararı almış araya DİSK girmişti. Ancak 25 Temmuz 2013'te Yüksek Hakem Kurulu'nun Büyükşehir'in İZELMAN işçilerine önerdiği zam oranını 0.5 puan yükselterek son anda onaylaması sonucu greve çıkmayan işçiler Memiş Sarı ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko'yu işçiyi satmakla suçlamış ve sendika binasını basmıştı. Baskın sırasında Kani Beko ve Memiş Sarı binada mahsur kalmıştı. Sendika binasının girişinde toplanan işçiler "Kani şaşırma sabrımızı taşırma. Sendika istifa" gibi sloganlar atmış, eylem saatler sonra sona ermişti.

İŞÇİYİ SUSTURMUŞTU

Bir diğer olay da 2014 yılının Eylül ayında gerçekleştirilen "Taşerona hayır" yürüyüşünde gerçekleşmişti. Yürüyüş sırasında bir işçi Aziz Kocaoğlu'na, "Burada bunun ne işi var. Taşeronu bunlar getirdi" diyerek tepki göstermişti. Öte yandan yürüyüş sırasında bir başka işçi de DİSK eski Genel Başkanı Rıdvan Budak'ı protesto ederek "İşçileri satanların burada işi yok" diye bağırmıştı. İşçinin bağırması üzerine araya giren Memiş Sarı Greif firmasında taşeron işçi olduğunu öğrendiği işçiye, "O meseleyle bu mesele ayrı. Bu İZENERJİ işçilerinin direnişi. Sizin probleminizi daha sonra konuşuruz" demiş ve işçiyi susturmuştu.
Kaynak: YENİASIR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Provakasyoncu Memiş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN