Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdoğan: RTÜK'ün Digitürk kararının karşılığı yok

Giriş Tarihi: 14.10.2015 20:02 Güncelleme Tarihi: 14.10.2015 22:49
Akdoğan: RTÜK'ün Digitürk kararının karşılığı yok

RTÜK'ün paralel yapıya bağlı televizyon kanallarını platformdan çıkaran Digitürk'e uyarı kararı çıkarmasını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Paralelle mücadele sadece bir partinin veya hükümetin görevi değildir. RTÜK'ün CHP, HDP ve MHP'li üyeleri birlikte hareket ederek böyle bir karar almıştır. RTÜK'ün 5'e 4'le aldığı kararın şirket açısından pratik karşılığı yoktur" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, RTÜK'ün Digiturk hakkında CHP, HDP ve MHP'li üyelerle birlikte karar aldığını ve "5'e 4'le aldığı kararı son derece yanlış ve platform işletmecisi şirket açısından pratik karşılığı olmayan bir karar olarak görmek mümkündür" ifadelerini kullandı.

YSK'DAN MHP VE SAMANYOLU'NA RET

"Alınan kararın pratik bir karşılığı yok"

Akdoğan, kendisine yöneltilen Digiturk'ten çıkarılan kanallara ilişkin soru üzerine, "RTÜK'ün 5'e 4'le aldığı kararı son derece yanlış ve platform işletmecisi şirket açısından pratik karşılığı olmayan bir karar olarak görmek mümkündür" açıklamasında bulundu. Daha önce de platformdan çıkarılan bir kanal için dava açıldığını hatırlatan Akdoğan, ilgili mahkemenin, konunun şirketin takdirinde olduğu ve bunun girişim özgürlüğünü ilgilendirdiğine dair karar verdiğini anımsattı.

Bu yüzden alınan kararın, büyütülecek tarafı olmadığına işaret eden Akdoğan, "Ancak 3 parti kontenjanından seçilen üyelerin birlikte hareket etmesi kamuoyunca değerlendirilebilir" diye konuştu.

TSK'NIN GÖZ BEBEĞİ BORDO BERELİLER

"CHP, MHP ve HDP birlikte hareket etti"

Kararın 3 parti kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla çıkmasını nasıl yorumladığının sorulması üzerine Akdoğan, "RTÜK'ün CHP, HDP ve MHP'li üyeleri birlikte hareket ederek böyle bir karar almıştır. 3 partinin seçtiği üyelerin ortak gayretiyle bu kararın çıkması manidardır. RTÜK aldığı kararlarda, olumsuz sonuçlar doğuracak, durumlara sebep olmaktan da kaçınmalıdır. Terör örgütlerine müzahir bir kısım kanalların bu platformlarla ilgili çabalarına kapı açmamak gerekir" dedi.

TSK'DAN MÜTHİŞ VİDEO

"Ulusal güvenlikle ilgili soruna duyarlı olmadılar"

Paralel yapıyla mücadele kapsamında durumu nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine de Akdoğan, şunları kaydetti: "Paralelle mücadele sadece bir partinin veya hükümetin görevi değildir. Ulusal güvenlik sorunu olarak tanımlanan bir konuda hem ilgili tüm devlet birimlerinin, kamu kuruluşlarının hem de demokratik siyasetin sivil aktörlerinin ortak bir duruş sergilemesi gerekir. Bu milli bir meseledir. Demokrasimize ve hukuk sistemimize savaş açan yapılarla ortak bir mücadele ortaya konulmazsa bundan ülke olarak zarar görürüz. Bu yapıları teşvik edici tutumlar öncelikle demokrasimize zarar verir. CHP ve MHP geçen süreçte paralelle mücadele konusunda duyarlı olduklarını iddia etmişlerdir. Ancak bu sadece söylemle olmuyor. Paralel yapıya seçim hesaplarıyla kol kanat germek kendilerine hiçbir şey kazandırmaz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdoğan: RTÜK'ün Digitürk kararının karşılığı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN