PKK'dan temizlenen Sur'da mühimmat çıktı!

Diyarbakır'ın merkez Sur ve Yenişehir ilçelerinin bazı mahallelerinde sokağa çıkma yasağının uygulandığı sırada PKK'ya karşı düzenlenen operasyonlarda, 1 terörist etkisiz hale getirilirken; çok sayıda silah, mühimmat ve patlayıcı yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi.

Giriş Tarihi: 14.10.2015 14:20 Güncelleme Tarihi: 14.10.2015 14:24
Diyarbakır'ın merkez Sur ve Yenişehir ilçelerinin 8 mahallesinde Cumartesi günü ilan ettiği sokağa çıkma yasağının ardından terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonun bilançosu bugün açıklandı. Operasyonda aralarında roketatar, özel yapım silahın da bulunduğu PKK mühimmatları Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Spor Salonu'nda teşhir edildi. Diyarbakır Valiliği'inden yapılan açıklamada, "Vatandaşın günlük hayatının ve kamusal hizmetlerden faydalanmasının engellenmesi amacıyla cadde ve sokaklara hendek ile barikat oluşturan yine vatandaşlarımıza yönelik saldırı, sabotaj, taciz, yol kesme, patlayıcı madde kullanma gibi eylemler yapan bölücü terör örgütü mensuplarının faaliyetlerinin engellenmesi, bariyerlerin kaldırılması, hendeklerin kapatılması ve hendekler içerisine tuzaklanmış patlayıcıların etkisiz hale getirilmesine yönelik operasyon faaliyeti planlanmış. 10.10.2015 tarihinde saat 05.00'ten itibaren ilimiz Yenişehir İlçesi'nde 2 ve Sur İlçesi'nde 6 olmak üzere toplam 8 Mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir" denildi.
POLİS ŞEHİT OLDU
Açıklamada, 10 Ekim günü saat 06.30'da başlayan operasyonların 13 Ekim 2015 Salı günü saat 15.30'a kadar sürdüğü ve operasyon sırasında zırhlı araca yapılan saldırıda polis memuru Cem Taygun'un şehit olduğu, 8 polisin yaralandığı, 12 yaşındaki Helin Hasret Şen'in hayatını kaybettiği, 56 vatandaşında yaralandığı kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:
68 ÖRGÜT MENSUBU GÖZALTINDA
"-Dört gün devam eden çalışmalar neticesinde 1 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiş, 3 bölücü terör örgütü mensubunun ise etkisiz hale getirildiği değerlendirilmektedir. Ayrıca 2 bölücü terör örgütü mensubu yaralı olarak ele geçirilmiş, 180 şahsa sokağa çıkma yasağını ihlal etmelerinden dolayı idari işlem yapılmış, 9'u yaşı küçük 68 bölücü terör örgütü mensubu gözaltına alınmıştır.
ELE GEÇEN SİLAH VE MALZEME
- Tamamlanan çalışmalar kapsamında; 1 roketatar silah, 6 Kalaşnikof marka tüfek, 1 M1 marka yarı otomatik tüfek, 12 av tüfeği, 1 pompalı tüfek, 1 el yapımı silah, 1 kuru sıkı tabanca, 3 tanesi olay yerinde imha edilen toplamda 5 adet 12 kilogramlık mutfak tüpüne hazırlanmış el yapımı bomba, 1 yangın tüpüne hazırlanmış kablo düzenekli el yapımı bomba, 56 boru tipi el yapımı bomba, 214 el yapımı bomba yapımda kullanılan metal boru, 1 küp şeklinde el yapımı bomba metal dış kabı, 75 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan sodyum klorat, 3 el bombası, 4 antitank roketatar mühimmatı, 5 roketatar sevk motoru, 743 başta Kanas, Kalaşnikof ve M1 marka tüfeklere ait fişek, 33 adet 7,65 mm fişek ile 49 kurusıkı tabancaya ait fişek, 240 Kanas, Kalaşnikof ve M1 marka tüfeklere ait kovan ile 38 adet 9 mm fişeğe ait kovan, 21 farklı marka ve model silahlara ait şarjör, 1 16'lı havai fişek rampası, 5 telsiz ve aparatları, 3 bıçak, çok sayıda maytap, Çok miktarda uyuşturucu madde, çok sayıda örgütsel doküman, materyal ve kişisel eşya ele geçirilmiştir."
TIBBİ MALZEME
BTÖ mensuplarının revir olarak kullandığı bir binada çok sayıda tıbbi malzeme, çeşitli ilaçlar, pamuk, sargı bezi, enjektör ele geçirildi. Ve yine BTÖ mensuplarının el yapımı patlayıcı ürettikleri bir imalathane tespit edilerek çok sayıda EYB ve EYB imalatında kullanılan malzeme kaynak makinası, pil, akü, kablo, kimyasal madde, ele geçirilmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'dan temizlenen Sur'da mühimmat çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN