Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suruç'ta sivil şehitlik gizlilik kararına takıldı

Suruç'ta 33 kişinin öldüğü saldırı sonrası sivil şehitlik için sadece 6 aile başvurdu. Aileleri başvuru için uyarmak isteyen yetkililer gizlilik kararı nedeniyle iletişim bilgilerine ulaşamadı

Giriş Tarihi: 14.10.2015
Suruç'ta sivil şehitlik gizlilik kararına takıldı

Türkiye, 97 vatandaşın yaşamını yitirdiği Ankara Garı'ndaki saldırının yasını tutarken, temmuzda meydana gelen ve 33 kişinin öldüğü Suruç saldırısında şok edici bir gelişmenin yaşandığı ortaya çıktı. "Sivil terör mağduru" olarak sadece 6 ailenin Valilik bünyesinde kurulan "Zarar Tespit Komisyonu'na" başvuruda bulunduğu saptandı. Genel uygulamada 60 gün, süre esnetildiğinde ise maksimum 6 aylık başvuru süreci olan ailelerin prosedürden habersiz olduğunu öngören komisyon, aileleri uyarmak için ulaşmaya çalıştı. Ailelerin iletişim bilgilerini almak için adli mercilere yapılan başvurular, "Soruşturmada gizlilik kararı var." cevabıyla reddedildi. Ailelerin başvuru süreci ile ilgili 60 günlük süre de dolarken, komisyon bu sefer ilgili Bakanlıklara bir yazı yazarak, "ne yapabiliriz? Aileler mağdur olacak. İletişim bilgilerini alamıyoruz. Süre esnetilebilir mi?" sorusunu yöneltti. Ailelerin durumu yazışmaların ardından belli olacak. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un önceki gün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında işaret ettiği detaylara göre, Ankara'daki saldırıda ölenlerin yakınları ve yaralanan vatandaşların "sivil terör mağdurluğu" kapsamında değerlendirilmesi ve "tazminat, maaş, kamuda istihdam, çocuklara burs" haklarından faydalanması söz konusu. Hayatını kaybedenlerin yakınlarının ve yaralanan kişilerin Suruç'ta olduğu gibi mağdur olmaması için komisyonlara 60 gün içinde başvurması gerekiyor. Ailelerin zorunlu haller ve Valiliğin kararıyla ilave 6 aylık bir süresi bulunuyor.

'5 KİLOMETRELİK ALAN İNCELENDİ'
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Ankara saldırısı soruşturmasına ilişkin soruları yanıtlardı. Kurtulmuş, çalışmaları titizlikle sürdürdüklerini belirterek, "Beş kilometreye yakın alanda olayla ilgili bütün deliller toplandı. Deliller ve soruşturmayla ilgili spekülasyona girilmemesi gerekli" dedi. Kurtulmuş istifa ya da görevden alma olup olmayacağına ilişkinse, "Şu anda çok titiz bir çalışma yapılıyor. Müfettiş raporlarından sonra bir değerlendirme ortaya çıkacak. Şu anda bu değerlendirme ortaya çıkmadan herhangi birisi için 'şu görevden alınsın, bu görevden alınsın' demek en azından haksızlıktır diye düşünüyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suruç'ta sivil şehitlik gizlilik kararına takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN