YDG-H kirli eylemlerini çocuklar ve gençler üzerinden gerçekleştiriyor

Terör örgütü PKK/KCK'nın şehirlerde eylem ve örgütlenmeyi yoğun hale getirmek için devreye soktuğu gençlik yapılanması YDG-H, çocukları ve gençleri şehirlerdeki kirli eylemlerine alet ediyor.

Giriş Tarihi: 14.10.2015 17:23
YDG-H kirli eylemlerini çocuklar ve gençler üzerinden gerçekleştiriyor

Terör örgütü PKK/KCK'nın kuruluşundan bu yana farklı isimlerle var olan gençlik yapılanması YDG-H, kırsal alandaki eylemsizliğin boşluğunu doldurmak için terör örgütünün şehir merkezlerinde müzahir kitle üzerindeki hakimiyetini artırmaya yönelik eylem ve faaliyetlerde bulunarak kırsala eleman temin etmede aktif rol alıyor.

Bu süreçte, dezavantajlı kesimde yer alan, bir şekilde okuldan koparılan ya da kentte gasp, kapkaç yapan 18 yaşından küçük çocuklardan seçilen ve YDG-H saflarına katılan çocukların çatışmalarda hayatını kaybetmesi halinde ise terör örgütü ve yandaşları "sivil ölüm" olarak gösterdiği bu ölümleri propagandaya dönüştürüyor.

Çocuklar kandırılıyor

Bazı uzmanlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin anlatımına göre, çocuklar iş, eğitim ve daha iyi bir gelecek vaadiyle terör örgütünün tuzağına düşüyor.

Kimi çocuklar da belediyelerce açılan eğitim destek evleri ve çeşitli derneklerin düzenlediği yaz kamplarında yapılan yoğun propagandadan etkilenerek kandırılıyor ve dağa çıkarılıyor.

"Silahlı yapı haline getirildiler"

Dicle Üniversitesi (DÜ) Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun, terör örgütünün 2 yıl önce YDG-H'yi devreye soktuğunu söyledi.

Coşkun, YDG-H üyelerine bakıldığında çocukların büyük kısmının kentin ekonomik olarak iyi olmayan yerlerinde yaşayan dezavantajlı çocuklar olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

"Bu çocuklar şehirleşme, okullaşma imkanlarına en uzak kesimden olan çocuklar. Aileleri, 1990'lı yıllarda devletin zulmüne maruz kalmış bu çocuklar travmayla büyümüş. Dolayısıyla bu örgüte çocukları sokaklarda tutmak, onları silahlı bir yapı haline getirmek için bir unsur önemli bir avantaj teşkil ediyor. Bu potansiyeli kullanmak isteyen bir yapı bunu siyasi olarak da silahlı olarak da kullanabilir. Mesela seçim döneminde bu çocukların çoğu siyasi alanda kendilerini gösterdiler. Mitinglerin organize edilmesinde, bildirilerin dağıtılmasında bu görüldü. Sonraki süreçte ise bir silahlı yapı haline getirildiler. Bir zemin var ve bu zemine örgüt yaklaştığında onu silahlandırmak için yaklaşıyor, kendisi için de uygun fırsatı buluyor."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YDG-H kirli eylemlerini çocuklar ve gençler üzerinden gerçekleştiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN