Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dik dur' yerine 'Seni anlıyorum' deyin

Ankara'daki katliamın yol açtığı travmaya değinen uzmanlar: Travma yaşayanlarda öfke, inkâr, korku, suçluluk görülebiliyor. 'Ağlama, dik dur' denilecek bir durum değil. Tüm hisler anlayışla karşılanmalı

Giriş Tarihi: 15.10.2015
'Dik dur' yerine 'Seni anlıyorum' deyin
"Üç kaybı olan bir aile var. Hâlâ cenazelerini bulamadılar. Adli Tıp önünde bekliyorlar. 3 cenaze de belki binin üzerinde olduğu tahmin edilen beden parçaları arasında. Doku örnekleri alınıyor. Çok ciddi bir öfkesi var bu ailenin." Psikolog Şükran Pekin Balcı, Ankara'daki saldırılarda yakınlarını kaybeden, yaralanan, ailesinde yaralı bulunan kişilere gönüllü olarak psikolojik destek vermeye çalışıyor. Şimdiye kadar 30'u aşkın aileyle görüştüğünü tahmin ediyor. Bahsettiği aile ise bunlardan sadece biri... Balcı, "Bu aile isyan ve öfke içinde. Yas sürecindeki kayıp yakınlarında tüm duygular anlaşılabilir. 'Ağlama, dik dur' denilecek bir durum değil. Bu insanlar yıkılacak, dağılacak, feryat edecek. Tüm duyguları anlayışla karşılamak lazım. Bizlerin şu anda yapabileceği tek şey onların ellerini tutmak" diyor.

'KÖFTECİ ARKADAŞIMIZ DA ÖLDÜ' "
2 gün kendime gelemedim. Bugün yeni sokağa çıkabildim" diyor tezgâhını olay yerinin az ötesine kurmuş bir köfteci. Patlamaların olduğu yere geri gelmiş. "Köfteci bir arkadaşımızı da kaybettik" diyor sanki yerinde ben de olabilirdim demek ister gibi. Bir başkası da hayatta kaldığı için utandığını anlatıyor kameralara. "Keşke ben de ölseydim, bunları görüp yaşamak yerine" diyor. Türk Psikologlar Derneği'nden Klinik Psikolog Çağay Dürü de, insan eliyle bilinçli olarak yapılan bu tür büyük saldırıların, kişilerin ve toplumların psikolojisi üzerinde ağır yaralara yol açtığını söylüyor. Travma yaşayan kişilerde öfke, şok, inkâr, korku, panik, suçluluk ve utanma duyguları görülebiliyor. Uyku sorunları, yeme bozuklukları oluyor. Kimi zaman duygularını hissedemiyor, gerçeklikle bağlarının koptuğunu düşünebiliyorlar. Psikolog Şükran Pekin Balcı da bunu, "Anormal bir duruma verilen normal tepkiler" olarak niteliyor: "Bu kişilere yardımcı olmak için 'Seni anlıyorum. Yaşadığın şey korkunç, zaten normal tepkiler vermeni beklemiyoruz' demek lazım. 'İyi olman gerekmiyor zaten' demek lazım." Türk Psikologlar Derneği, sahada gönüllü olarak faaliyet gösteren 40 kadar psikologla destek sunmaya çalışıyor. Türk Kızılay'ı da Adli Tıp Kurumu önünde bekleyen ailelere uzman psikologları ile destek veriyor.

BBCTÜRKÇE
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dik dur' yerine 'Seni anlıyorum' deyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN