Sınır harbi!

Giriş Tarihi: 17.10.2015
Sınır harbi!
AB: 3 milyar euro yardım yapalım. Vize muafiyeti süreci hızlansın. Bazı müzakere fasılları açılsın

Türkiye: Vizeler kalksın, 6 fasıl açılsın, müzakere süreci canlandırılsın, AB'nin güvenli ülke listesine girelim

Merkel'in yarınki Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesi anlaşma için çok önemli

Avrupa Birliği liderleri önceki gün Belçika'nın başkenti Brüksel'de mülteci kirizini masaya yatırdı. 7 saat süren yoğun mesai sonrası mülteci krizini çözmekte kilit rol oynayan Türkiye'ye sunulacak eylem planı konusunda anlaşmaya varıldı. Ancak Türkiye'nin bu planı kabul etmek için 6 şartının olması yarın Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile yapacağı görüşmeleri kritik bir hale getiriyor. İşte AB'nin eylem planındaki Türkiye'ye sunacağı 3 öneri;
Göçmenler için 3 milyar euroya kadar yardım.
Vize muafiyeti sürecini hızlandırılacak ve 2016 baharında bu konuda ilerleme ele alınacak.
Ekonomi ve enerji fasıllarıyla bazı müzakere başlıkları açılacak.

6 ŞARTIMIZ VAR
Türkiye ise, AB'nin mülteciler için yapacağı yardımın AB üyeliği öncesinde üye ülkelere ayrılan fonlardan olmasının kabul edilemez olduğunu AB'li muhataplarına iletti. İşte Türkiye'nin şartları;
"Şu kadar para verelim" yaklaşımı yerine külfet paylaşımı yapılsın.
Vize serbestisi süreci 2016'da tamamlanmalı. Buna yönelik taahhütler somut olarak garanti edilmeli. Ankara 2017'de tamamlanması beklenen ve Türk vatandaşlarına AB'ye vizesiz girişi sağlayacak vize serbestisi görüşmelerinin 2016'nın ilk yarısında tamamlanmasını bekliyor.
Kıbrıs nedeniyle askıya alınan fasıllar da dahil 6 kritik fasıl açılsın .
Donmuş haldeki müzakere süreci yeniden canlandırılsın. Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel ziyaretinde bu konunun altını çizmiş, müzakere sürecinin suni siyasi engellerden arındırılmasını vurgulamıştı.
Türkiye "üyelik müzakereleri yapan ülke" sıfatıyla AB zirvelerine düzenli olarak davet edilsin.
Türkiye AB'nin 'güvenli ülkeler' listesine alınsın. Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Türkiye'ye vizelerin kalkması için olumsuz oldukları belirtiliyor. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker de "Vize serbestisini hızlandırma konusunda anlaştık. Ancak bu, temel kriterlerden uzaklaşacağımız anlamına gelmiyor. Türkiye için ayrı bir kriter olmayacak" diyor.

'ANLIYORUZ AMA AÇIK ÇEK VEREMEYİZ'
AB liderlerinin Brüksel'de 7 saat süren göçmen krizi mesaisi sonrası AB Konsey Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker kameralar karşısına neşeli geçti. (üstte) Juncker ve Tusk "Türkiye'ye yardım konusunda anlaştık" dedi. Ancak AP'ye konuşan bir diplomatın "Türkiye'yi anlıyoruz ama açık çek de veremeyiz" sözleri, kafalardaki karışıklığın sürdüğünü gösterdi. Reuters'a konuşan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise "Suriyeli mülteciler ve AB ayrı konular, bunu birleştirmek yanlış. Türkiye bütün başlıkları açabilecek konumda. Müzakere başıklarının açılması, siyasi rüşvet konusu yapılamaz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınır harbi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN