Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu-Merkel basın toplantısı düzenledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu Angela Merkel ile Başbakanlık'ta ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıdan öne çıkan başlıklar; Türkiye-AB ilişkileri, mülteci sorunu, Türk vatandaşlara Schengen uygulaması ve Ortadoğu konuları oldu

Giriş Tarihi: 18.10.2015 15:50 Güncelleme Tarihi: 18.10.2015 17:34
Davutoğlu-Merkel basın toplantısı düzenledi

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

"Suriye sorunu çözülmeden mülteciler sorununun çözülmesi çok zor"

Başbakan Davutoğlu: "(Merkel ile) Küresel ve bölgesel sorunları da kapsamlı şekilde görüştük. Özellikle Ortadoğu'da olan gelişmeler ve Suriye sorununa değindik. Suriye'de son 5 yıl içinde insani bir trajediye dönüşen soruna cevap bulunmaması hususunda her iki ülke de duyduğumuz rahatsızlığı ifade ettik. Suriye sorunu çözülmeden mülteciler sorununun çözülmesi çok zor. Nihayet Suriye'de sorun olmamış olsaydı bugün Türkiye ve Almanya ve bir bütün olarak Avrupa, mülteci akınına maruz kalmayacaktı. Bu çerçevede Suriye'deki son gelişmeleri kapsamlı şekilde ele aldık ve bütün ilgili ülkeleri Suriye'deki gelişmelerin daha da olumsuz yönde seyretmemesi konusunda duyarlı davranma çağrısı hususunda da ortak bir perspektifi dile getirdik" dedi.

"Avrupa'da ve dünyada mülteciler konusunda ciddi bir duyarlılık oluştu"

Başbakan Davutoğlu: "Son aylarda Avrupa'da ve dünyada bu konuda (mülteciler) çok ciddi bir duyarlılık oluştu. Bu duyarlılık konusunda da Sayın Merkel'in yaptığı öncülüğü ve takındığı cesur tavrı takdir ediyoruz. Çünkü böyle bir sorun karşısında gözlerini kapatmadılar, mültecilerin sorunlarına bigane kalmadılar. Avrupa'da birçok ülke lideri mültecilerin kapı dışı edilmesi gerektiğini söylerken, kendisi mülteciler konusunda son derece insani bir tavır sergiledi" ifadelerini kullandı."Türkiye-AB ilişkilerini donmuş olduğu konumdan çıkartacağız"

Başbakan Davutoğlu: "Beklentimiz, ahde vefa ilkesi doğrultusunda Türkiye-AB ilişkilerini donmuş olduğu konumdan çıkartarak, yeni bir hayatiyet getirecek şekilde, katılım müzakereleri sürecinin hızlanmasıdır. 17, 23, 24, 26 ve 31. fasılların açılabilmesini biz mümkün görüyoruz. Önümüzdeki günlerde 17, 23 ve 24 öncelikli olmak üzere bu konulardaki çalışmalarımızı hızlandırmak konusunda da mutabık kaldık" açıklamasında bulundu."Suriye sorununa çözüm bulma konusunda da iş birliğimiz şarttır"

Başbakan Davutoğlu: "Biz Türkiye olarak, yasa dışı göçle mücadelede, çaresiz insanları istismar eden insan kaçakçılarına karşı mücadelede birlikte çalışmaya hazırız. Bu konuda da Türkiye olarak her türlü iş birliğini hayata geçirmeye kararlıyız. Göç bir vaka ancak bunun düzenli ve yasal olması lazım. Düzenli ve yasal göç sağlanabilmesi için de Türkiye ile Almanya omuz omuza birlikte çalışacak. Göçü kaynağında engellemek için de Suriye sorununa çözüm bulma konusunda da iş birliğimiz şarttır" dedi.

Türk vatandaşlarına Schengen uygulamasının başlaması lazım

Başbakan Davutoğlu, "Geri Kabul Anlaşması, göçün yasal ve düzenli olması için bir çerçeve çizer. Ancak Geri Kabul Anlaşması olabilmesi için aynı zamanda da Türk vatandaşlarına Schengen uygulamasının başlaması lazım. Bu, bizim Suriye krizi ortada yokken mutabık kaldığımız bir husustu. 2017 için planladığımız bu konuyu, 2016 içinde gerçekleştirebilmek için AB süreci içinde tabii, Almanya burada tek başına değil, ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Ümit ederiz ki 2016 Temmuz itibariyle hem Geri Kabul Anlaşması hem de Schengen vize uygulaması aynı anda devreye girer" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu-Merkel basın toplantısı düzenledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN