Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Canlı bombanın kimliği belirlendi

Başbakan Ahmet Davutoğlu A Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Davutoğlu canlı bombalardan birinin kimliğinin belirlendiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 19.10.2015 12:35 Güncelleme Tarihi: 19.10.2015 14:08
Davutoğlu: Canlı bombanın kimliği belirlendi

İşte Davutoğlu konuşmasının satırbaşları;

Hiç kimse tereddüt etmesin bu saldırının arkasındaki aktörler ortaya çıkarılacaktır. Hukuki süreç başladığı için açıklama yapmamız doğru değil.

Bombacılardan birinin kimliği belirlendi. Suruç saldırısı ile Ankara ve Diyarbakır saldırısı arasındaki irtibatları da ele alıyoruz. DEAŞ, PKK ve DHKP-C gibi örgütlerinin iş birliği içine girdiğini görüyoruz. Hukuki sürecin başlaması nedeniyle daha fazla detaya girmemiz doğru değil.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!
"BOMBACILARDAN BİRİNİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ"

Bombacılardan birinin kimliği belirlendi. Suruç saldırısı ile Ankara ve Diyarbakır saldırısı arasındaki irtibatları da ele alıyoruz. DEAŞ, PKK ve DHKP-C gibi örgütlerinin iş birliği içine girdiğini görüyoruz. Hukuki sürecin başlaması nedeniyle daha fazla detaya girmemiz doğru değil.

Bu bilgiler sadece ilgili yetkililer ve savcılar bilir. Sanki yanı başımızda bombacı varmış gibi algı oluşturmak doğru değil. Halkı paniğe sevk edecek her söz, her haber teröriste yardım etmek anlamına gelir. Seçime giden süreçte halkımızın huzuru da bozulur, demokratik sürecin işlemesin de zarar gelir."İSİMLERİN HEPSİ TÜRKİYE SINIRLARI İÇİNDE DEĞİL"

Ben şüpheliler listesi var demedim. İstihbari olarak şüpheli olan isimler zaten her an takip altındadır. Suriye'de Türk güvenlik güçleri yok ki. Bu isimlerin hepsi Türkiye sınırları içinde değil.

Burada da artık terör faaliyetleri o kadar geçişken ki, insan mobilizasyonu o kadar yüksek ki hepsinin takibi için yoğun çaba sarf ediyor. IŞİD'e yönelik operasyonlarda 768 kişi gözaltına alındı.

Birçok saldırı engellendi. İstanbul ve Ankara'da 2 kişinin yakalandığını ben özellikle zikrettim ki bir güven hasıl olsun.İsimlerini bilmeniz dışında elinizde kanıtlarınız olması lazım ki tutuklama işlemi gerçekleşsin.

"DAEŞ'E OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR"

Türkiye koalisyon ile birlikte DAEŞ'e karşı olan bütün operasyonlara Suriye'de katılıyor. Suruç saldırısından sonra biz milli operasyon yaptık. Ondan sonra koalisyon içinde operasyon devam etti, Ankara saldırısının ardından da devam ediyor.

KONYA'DAKİ ISLIK TARTIŞMASI

Konya'ya karşı haksızlık yapılıyor. Orada saygı duruşu esnasında küçük bir grup slogan atmaya başladı, bunun üzerine onu bastırmak için ıslıklama oluyor. Konyaspor adına da bu konuda yeterli açıklamalar yapıldı. Burada kesinlikle saygı duruşuna karşı bir slogan yoktur.

"KILIÇDAROĞLU ÇIKSIN AÇIKLASIN"

Kılıçdaroğlu'nun böyle bir şey söylemesini gerektirecek bir konuşma geçmedi. Ancak istihbarat bilgileri ile ilgili olarak burada kalsın bunlar dedik. Ya Kılıçdaroğlu soruşturma unsuru bilgilerle ilgili söyledi ki bir dahaki toplantıda bilgi paylaşmamak gerekiyor. Bunun dışında bir şey varsa çıksın açıklasın. Burada kaybeden ben olmam. Bunu örtülü bir şekilde kamuoyuna söylemek mi lazım. Sır diye bir şeyi barındırmayan bir devlet adamı kültürü olabilir mi?

Ben sözlerimden eminsem kim ne söylerse söylesin ama bilsinler ki onlar kaybeder. Şantaj üzerinden kimse bir şey kazanamamıştır.

DEMİRTAŞ'IN İÇ SAVAŞ AÇIKLAMALARI

Bu ülkede iç savaş var diyen onların belediye başkanı. (Demirtaş'a) Her fırsatta ayaklanma çağrısı yapan onlar. Kendileri PKK ile aralarına mesafe koyarlarsa biz memnun oluruz. Onların kendi belediye başkanına sen ne iç savaştan bahsediyorsun demesi lazım. Kim Türkiye'de iç savaş çıkaracak kuderet sahip.

5 Ülkenin katılacağı Suriye zirvesi

Dışişleri Bakanları düzeyinde olacaktır. Rusya,Suudi Arabistan,Ürdün,Türkiye,ABD

Davutoğlu'ndan Abdullah Gül'e tepkiANKARA İLE SURUÇ SALDIRISI İLİŞKİSİ

Suruç saldırısıyla, Ankara ve Diyarbakır saldırıları arasındaki irtibatları da göz önüne alıyoruz. Bu çerçevede yürütülen soruşturmalar da var. Ayrıca hem DAEŞ hem PKK hem DHKP/C ve Reyhanlı saldırısında da rejim unsurları perde gerisindeydi. Rejimle doğrudan irtibatlı gruplar yapmışlardı. Burada Türkiye'ye zarar vermek isteyenlerin, Türkiye'ye zarar vermek ve kaos çıkarmak bağlamında bir takım iş birliği içine girdiklerini de görüyoruz. Bunların hepsi ortaya çıkarılacak.

BAHÇELİ'NİN AÇIKLAMALARI

Anayasal görevini yaparken dahi geniş tabanlı hükümete katılmayacaksın, şimdi bir seçime giderken geniş tabanlı hükümetten bahsedeceksiniz. Çünkü biliyorlar, bu tavır MHP'ye daha doğrusu MHP'ye değil Bahçeli'ye ve şu anki yönetime ciddi bir prestij kaybettirdi. Bir de koalisyonu gündeme getirmeye çalışıyorlar. Şimdi ben bunu değerlendirmem, neden değerlendirmem çünkü benim gündemimde koalisyon yok, benim gündemimde tek başına AK Parti iktidarı var. Koalisyon 7 Haziran akşamı olan bir realiteydi.

PANİK YARATACAK HABERLER DÖNER HEPİMİZİ VURUR

Gazetelerimize ve medyaya tekrar çağrıda bulunuyorum; Panik oluşturacak haberleri vermek basın ahlakına uymaz. Sadece hükümet zarar görsün, sadece Türkiye'de olağan üstü bir durum varmış intibaı oluşturulsun diye yapılacak haberler, bumerang gibi döner hepimizi vurur.

DAVUTOĞLU'NDAN MERKEL'E: KABUL ETMEYİZ

(Şunu verdik Türkiye tatmin oldu, artık mülteciler Türkiye'de kalsın) gibi bir anlayışı biz kabul etmeyiz. Bunu da söyledim Sayın Merkel'e. Türkiye'nin bir konsantrasyon kampı gibi bütün mültecilerin bulunduğu bir ülke haline gelmesini kimse bekleyemez. Ama illegal göçün düzenli ve iyi şekilde kontrol altında tutulabilmesi lazım. Onun için birlikte mekanizma kuracağız

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Canlı bombanın kimliği belirlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN