Orman Çiftliği arazisi davasına ret

Cumhurbaşkanlığı Kulliyesi'nin yapıldığı arazi için ''ün vasiyetinin ihlal edildiği" iddiasıyla açılan dava reddedildi.

Giriş Tarihi: 20.10.2015 13:01 Güncelleme Tarihi: 20.10.2015 13:14
Atatürk Orman Çiftliği arazisi davasına ret
Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, " Orman Çiftliği arazisine Cumhurbaşkanlığı si inşa edilmesi suretiyle Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği" iddiasıyla açılan davanın reddine karar verdi.

Duruşmaya, davacı odaların temsilcileri, müdahillik talebinde bulunanlar ile Başbakanlık, Maliye Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve tarafların avukatları katıldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ SANAL TURA AÇILDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi avukatı Mehmet Ali Alan, Medeni Kanun gereği davanın husumetten reddini talep etti. Davalıların ve müdahillerin davada menfaatleri bulunmadığını belirten Alan, "Eda davası açılacak hallerde tespit davası açılamaz, Medeni Kanun'un 499 ve Borçlar Kanun'un 243. maddesine göre ölüme bağlı tasarrufun iptali veya tasarrufu istenir. Ayrıca Ankapark'ta yine amacına uygun olarak gezi, eğlence ve dinlenme yeri olarak yapılmıştır" dedi.

KÜLLİYE'DEKİ RESEPSİYONA ÜNLÜLER AKIN ETTİ

Maliye Bakanlığı avukatı ise malik olmadıkları için Bakanlığa husumet yöneltilemeyeceğini ve davanın reddini istediklerini belirtti.

Hakim Asuman Ada Şahin, davanın reddine karar verdiğini belirterek, "Davanın reddine karar veriyoruz. Anayasa Mahkemesi'nin kişi bakımından yetkisizlik nedeniyle verdiği emsal kararı var. Atatürk'ün vasiyetine hepimiz sahip çıkmak zorundayız" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ SANAL TURA AÇILDI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk Orman Çiftliği arazisi davasına ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN