Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Toprağa hep birlikte sahip çıkmalıyız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Bir santimetre kalınlığında toprağın oluşması için yüzlerce yıl geçmesi gerekiyor. Bu nedenle bu değerli emanete hep birlikte sahip çıkmalıyız" dedi.

Giriş Tarihi: 21.10.2015 16:43
'Toprağa hep birlikte sahip çıkmalıyız'
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının işbirliğinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirilen "Geleceğimi Koruyorum" konulu sosyal sorumluluk projesinin tanıtım toplantısı MEB Şura Salonu'nda düzenlendi.

Emine Erdoğan konuşmasında, projeyi hayata geçiren bakanlıklara teşekkür etti.

Toprak ve suyun hayat anlamına geldiğini, yoklukları halinde yaşamın olamayacağını vurgulayan Erdoğan, insanın gıda almadan vücudundaki besin depolarını kullanarak günlerce, su olmadan ise sadece bir kaç gün yaşayabileceğine dikkati çekti.

Erdoğan, toprağın, bitkilerin evi, hayvanların yaşam alanı olduğunu ifade ederek "Toprağı kaybettiğimizde onu geri kazanmak çok zor. Bir santimetre kalınlığında toprağın oluşması için yüzlerce yıl geçmesi gerekiyor. Bu nedenle bu değerli emanete hep birlikte sahip çıkmalıyız" dedi.

Bakan Avcı'dan bir ricası olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Tüm okullarımızda ekoloji sınıfı açmak. Hiç olmazsa okul bahçelerinin bir bölümünde ekim alanı oluşturmak seferberliğini başlatalım. Okullarımız, şehirlerimizin öğretmenleri olsun. Gri beton alanlar olabildiğince azaltılsın, çocuklarımızın bitkileri yakından tanıyabileceği bahçe düzenlemeleri yapılsın. Yemyeşil okullarımız olsun. Geleceğimi Koruyorum Projesi belki de buna vesile olur."

"Toprak Yılı, bugüne kadar verilen diğer adlara göre anlamlı"

Bakan Avcı da konuşmasında, iki bakanlık arasında imzalanan "Geleceğimi Koruyorum" protokolünün, ülke ve bütün insanlık için hayırlı sonuçlar getirmesini, insan ve tabiat konusunda unutulanları hatırlamaya vesile olmasını temenni etti.

BM FAO tarafından 2015'in "Toprak Yılı" ilan edildiğini anımsatan Avcı, "Toprak Yılı, bugüne kadar verilen diğer adlara göre gerçekten güzel, anlamlı, şiirsel bir ad. İnsanın tabiatta ait olduğu yere, insanoğlunun köklerine vurgu yapan ve modern insanın ne yazık ki unuttuğu pek çok değeri hatırlatmaya dönük bir vurguyu içinde barındırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan, öğrenciler ile MEB Şura Salonu'nun bahçesinde saksıya tohum ekti.

Emine Erdoğan, "ne ektiği"nin sorulması üzerine, "Ben sevdiğim için acı biber ektim" yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Toprağa hep birlikte sahip çıkmalıyız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN