Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Desteğimiz şartlı

ABD'li bir üst düzey yetkili "DAEŞ'e karşı mücadele eden PYD ve diğer güçlere hava saldırısı desteği vermeye devam edeceğiz. Ancak toprakları ellerinde tutamazlar. Bölünmüş bir Suriye istemiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 24.10.2015
Desteğimiz şartlı
ABD'den MGK'nın "PYD'yi terör örgütü olarak tanı" çağrısına yanıt

Milli Güvenlik Konseyi'nin (MGK) önceki gün PKK'nın Suriye kolu PYD'nin uluslararası toplum tarafından terör örgütü olarak tanınması gerekliliğine dair yaptığı çağrıya ABD'den yanıt geldi. Üst düzey Amerikalı bir yetkili SABAH'a yaptığı açıklamada PYD'ye destek vermeye devam edeceklerini fakat bu desteğin şartları olduğunu söyledi. MGK'nın çağrısıyla ilgili şaşırmış görünen yetkili, "PYD'nin Suriye'de kurtardıkları bölgeleri ellerinde tutmak istemeleriyle ilgili endişelerimizi çok açık bir şekilde ifade ettik. Biz DAEŞ'e karşı karşı mücadele eden PYD ve diğer güçlere hava saldırısı desteği vermeye devam edeceğiz fakat açık sınırlamalar ile birlikte. Nedir bu sınırlamalar? Onlar o toprakları ellerinde tutamazlar, biz bölünmüş bir Suriye istemediğimizi açıkça söyledik. Biz parçalara ayrılmış bir Suriye de istemiyoruz. Biz Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyan seküler bir ülke olarak kalmasını istiyoruz. PYD ve diğer güçlere herhangi bir bölgeyi kendilerine aitmiş gibi ilan edemeyeceklerini de belirttik" dedi.

PKK VE PYD ARASINA KESKİN ÇİZGİ


Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçen hafta Türkiye'nin Amerikan silahlarını PKK'ya vermesi halinde PYD'yi vurabileceğiyle ilgili sözlerini de yorumlayan yetkili şöyle dedi: "Buna benzer yorumların ve retoriğin son zamanlarda kullanıldığının farkındayız. Fakat PKK ve PYD arasına çok keskin bir çizgi çektik ve bunu Türklere de açık bir şekilde söyledik. Anlıyoruz, tüm bunlar Türkiye'nin kapı girişinde oluyor. Ve biliyoruz ki Türkler PKK'nın terörist saldırıları nedeniyle çok zarar gördü. Bu yüzden endişelerini çok iyi anlıyoruz. Bu konuyla ilgili Türklerle yaptığımız görüşmeler halen devam ediyor ve endişelerini rahatlatıp rahatlatamayacağımıza ise bakıyoruz." PYD'nin tersi açıklamalarına rağmen ABD'nin Suriye'deki Kürt gruplara silah ve mühimmat vermediğini savunan yetkili, "PYD'ye sadece levazım ve hava desteği vermekle yetiniyoruz." şeklinde konuştu.

ABD'NİN SİLAHLARI YPG'YE GİTTİ

Amerika'nın Sesi'ne konuşan Suriye Demokratik Güçleri'nin komutanlarından eski Suriye Hava Kuvvetleri'nin üyelerinden Talal Selu, ABD Savunma Bakanlığı'nın aksine Amerikalılar'ın sağladığı silah ve mühimmatın DAEŞ'in merkezi Rakka'ya yapılacak saldırı için Kürtler'le paylaşıldığını bildirdi. Albay Selu, geçen hafta emrindeki güçlerin Amerika'nın havadan yaptığı yardımla önemli oranda hafif silaha sahip olduğunu açıkladı. Komutan, bu silahların Araplar, Türkmenler ve YPG için olduğunu söyledi ve aralarında bir fark olmadığını ifade etti.

PYD MOSKOVA'DA TEMSİLCİLİK AÇACAK

PYD, Rusya'nın başkenti Moskova'da temsilcilik açmak için başvuruda bulundu. Moskova'da bulunan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, temsilcilik resmen açıldığında kamuoyuna geniş bir açıklama yapacaklarını kaydetti. PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Rusya ile askeri koordinasyona hazır olduklarını ifade etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Desteğimiz şartlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN