Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hilton'un yeşili için Doğan tehlikesi bitmedi

Hilton Oteli bahçesine AVM inşaatına onay vermeyen Anıtlar Kurulu yetkilisi uyardı: İmar planı yok. Aydın Doğan fırsat bulursa inşaatı yapar

Giriş Tarihi: 24.10.2015
Hilton'un yeşili için Doğan tehlikesi bitmedi
Medya patronu Aydın Doğan'ın Hilton Oteli'nin bahçesine AVM yapmasını engelleyen kurulda yer alan bir üye, SABAH'a önemli açıklamalar yaptı.
SABAH, Aydın Doğan'ın, Hilton Oteli'nin bahçesindeki bin 59 ağacı keserek AVM, otel ve villa yaparak 3 milyar dolarlık rant elde etmek için çevirdiği dolapları deşifre etmişti. 2 No'lu Anıtlar Kurulu, Hilton bahçesindeki ağaçları kesilmekten kurtarmış, bölgeyi sit alanı ilan ederek inşaata kesin engel koymuştu. Doğan'ın rezidans projesini sunduğu dönemde 7 kişilik Anıtlar Kurulu'nda yer alan bir kurul üyesinin açıklamasına göre, Hilton korusu ve anıt ağaçlar hala tehlike altında. Kurul üyesi, sit alanı ilan edilme sürecinde, Hilton arazisinin mevcut 0.7 emsal imar planının da yasa gereği düştüğünü söyledi. Aydın Doğan'ın baskıları yüzünden çok zorlandıklarını vurgulayan kurul üyesi, "İnşaat izin yetkisi Anıtlar 2. Kurulu'na geçti. Oy birliğiyle projeye onay vermeyince Aydın Doğan'ın işleri zora girdi" dedi.

"BAK AYDIN DOĞAN..."

KURUL ÜYELERİNİ KANDIRABİLİR

2007'de sit alanı ilan edilen arazi için tehlikenin halen geçmediğini belirten yetkili, "Bölge için şu an bir imar planı bulunmadığı için Hilton'un bahçesi ve ağaçların geleceği 7 kişilik Anıtlar Kurulu'nun elinde. Kurul üyeleri belli periyotlarla değişiyor. Aydın Doğan, üyelerin kendisine destek vereceği ortamı bulup tekrar harekete geçebilir. İnşaatın engellenmesi ve ağaçların korunması için acilen 0.7 emsallik imar planının tekrar çıkarılması gerekir. İmar planı çıkarılırsa Anıtlar Kurulu'nun yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de sürecin içine girer. Daha çok kurum yetkili kılınırsa inşaat izni alması zorlaşır" diye konuştu.

DOĞAN, TÜRKİYE'DEN KAÇACAK

AĞAÇLAR DENETLENECEK

SABAH'ın gündeme taşıdığı Hilton arazisindeki anıt ağaçlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da harekete geçeceği ifade ediliyor. Yetkililerin denetim kararı alması durumunda Aydın Doğan'ın "çivi bile çakmadık" dediği ve her biri kayıt altında olan anıt ağaçların gelinen süreçte herhangi bir zarar görüp görmediği denetlenmiş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hilton'un yeşili için Doğan tehlikesi bitmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN