Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu sanayicilerle buluşma toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Herkes emin olsun ki önümüzdeki dönem KOBİ'lerin dönemi olacaktır" dedi.

Giriş Tarihi: 26.10.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 26.10.2015 13:32
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Milletimizin eliyle siyasi istikrarı sağlarsak, ekonomik istikrar bizim işimiz. Hiçbir yerde ekonomi ile siyasetin ayrı düştüğü durumlar söz konusu olmaz. Siyasi istikrar varsa siyasi öngörülebilirlik varsa ekonomik istikrar ve planlama da mümkün hale gelir. Ama siyasi bir kaosa hele hele bir güvenlik kaosuna, etrafımızdaki ateş çemberi içindeki ülkelerde gördüğümüz gibi, düşerseniz ekonomik hayatın sürmesi mümkün değil.

En öncelikli mesele ülkede demokrasiyle özgürlükler ile istikrarı aynı anda sağlayabilecek bir siyasi ortamın tesis edilmesidir. Milletimizin iradesiyle siyasi güven iklimini tesis edersek, inşallah tesis edeceğiz, milli iradeye ram olmak bizim işimiz.

KOBİ'lerimiz, Türkiye'nin omurgasını temsil ediyor. Bize düşen de KOBİ'lerimize, sizlere sahip çıkmak. Her ölçekte sanayicimizin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Herkes emin olsun ki önümüzdeki süreç KOBİ'lerimiz için büyük bir hamle dönemi olacaktır."SİYASETİN ÜSLUBU MORAL BOZUCU OLMAMALI"

7 Haziran'dan bu yana ülkenin yönetimsiz kalmaması için bizlerin de ne yaptığını gördünüz diğer partilerin de neler yaptığını gördünüz. Seçim sürecinde neler dediklerini kendi kulakları dahi duymuyor ki, bu vaatlerin nasıl hayata geçirileceğine dair ellerinde bir planlama yok. Siyasetin üslubu milletin moralini bozucu olmamalı.

"SADECE BÜYÜMEYİ TERCİH ETMEDİK"

Bir finans kuruluşunun yöneticisi bana ''Dünya ekonomisi daralırken Türkiye ekonomisi büyüyor.Bunu nasıl beceriyorsunuz?'' diye sordu, kendisine ''Bizim çok önemli petrol ve gaz kaynağımız yok. Bize milyarlarca dolar para aktaran bir ülke de yok. Bizim insan kaynağımız var. Biz üreterek alın terimiz ile büyüdük. Dışarıdan gelen kaynaklarla sadece büyümeyi tercih etmedik.'' dedim. Değer ürten, dünya ile rekabet eden bir Türkiye oluşturma yolunda çalışmalarımızı kimse engellemeyecek.

"ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM KOBİ'LERİN DÖNEMİ OLACAK"

Son 13 yıl içinde bütün vilayetlerimizde büyük bir büyüme kaydedildi. Bu büyük ekonomik dönüşümün sonucudur. Bize düşen KOBİ'lerimize sahip çıkmaktır. Herkes emin olsun ki önümüzdeki dönem KOBİ'lerin dönemi olacaktır. Ekonominin sağlam temellerde geçirdiği bir dönüşüm yaşıyoruz. KOBİ'lerimize çok ciddi bir şekilde güven duyuyoruz.

"KOBİ'LERİN PERFORMANSINDAN GURUR DUYUYORUM"

KOBİ'lerin performansından gurur duyuyorum. Türkiye 2008 krizinden beri 7 mllyon vatandaşımıza istihdam sağladı.Özel sektörde istihdamın yüzde 76'sını KOBİ'ler sağlıyor. Emek ve değer üreten KOBİ'lerimiz toplumsal barışı da sağlıyor.

KOSGEB desteklerini hem nicelik hem de niteliksel olarak arttırdık. Desteklerimiz önümüzdeki dönemde artarak devam edecek. Esnafa düşük faizli kredi uygulaması devam edecek, 30 bin TL faizsiz kredi vereceğiz. Emek yoğun sektörlerde düşük kiralı anahtar teslim fabrika yapıp vereceğiz. Bu fabrikanın ürettiği istihdam ve reel sektöre verdiği katkı ile ekonomiye destek olacak.

Gençlere ilk işyerini kurmaları halinde 50 bin TL karşılıksız kredi vereceğiz.

Mühür vurun

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN