'Ankara'da amaç seçimleri erteletmek'

Ankara Başsavcılığı, Tren Garı önündeki saldırıyla ilgili, "Söz konusu örgüt Gaziantep merkezli. DAEŞ terör örgütünden talimat alıyor. Amaçları, güvensizlik ve 1 Kasım seçimlerini erteletmek

Giriş Tarihi: 29.10.2015
'Ankara'da amaç seçimleri erteletmek'
Başsavcılık'tan canlı bomba açıklaması

Ankara Başsavcılığı Tren Garı önündeki canlı bomba saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. Başsavcılık açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "kollektif", Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da "kokteyl" olarak nitelendirdiği "örgüt"ün ipuçlarını verdi. Şüphelilerin evlerinde elde edilen dijital materyallerin yüzde 5'inin incelenmesinin tamamlandığını belirtilen açıklamada "Söz konusu örgüt Gaziantep merkezli olarak hücre tipi bir yapılanma modeli oluşturmuştur. G.Antep'teki bu örgüt grubunun doğrudan Suriye'deki DAEŞ terör örgütünden talimat alarak Türkiye genelinde eylemler planladıkları anlaşılmıştır" denildi. Açıklamada ilk cümlede "G.Antep merkezli bir yapılanma", ikinci cümledeyse "Talimatı DAEŞ'ten aldı" denilmesi "G.Antep merkezli bir taşeron örgüt yapılanması var ve talimatı DAEŞ'ten mi aldı, yani DAEŞ taşeron örgüt mü kullandı?" sorusunu gündeme getirdi. Açıklamada 'Bu terör örgütüne Suriye'deki örgüt merkezinden düzenli para akışının olduğu' ifadesi "DAEŞ'in kontrolünde küçük bir örgütün saptanmış olabileceği ihtimalini artırdı. Örgütü Ankara'daki saldırı için Suriye'deki örgütten özellikle Türk uyruklu canlı bomba talep ettiği belirtilen açıklamada örgütün saldırıyla amaçları ise şöyle sıralandı:
Yaklaşan seçimleri sabote ederek siyasi istikrarı bozmak ve seçim sonucunda çıkacak siyasi tablodan herhangi bir şekilde hükümet kurulmasını zorlaştırmak.
Bombalama eyleminde hedef seçtikleri kitleye karşı saldırıyı gerçekleştirip, bu sebeple hedef seçtikleri kitlenin marjinal kesimlerini sokağa dökmek, protesto ve eylemleri çoğaltıp ülkeyi istikrarsızlığa, kavgaya ve kargaşaya sürüklemek.
Yine kendi gerçekleştirdikleri bu eylemden devletin sorumlu tutulmasını sağlayarak PKK'nın Türkiye'ye saldırılarını meşrulaştırmak.
Eylemi başkent Ankara'da gerçekleştirerek Türkiye'ye gözdağı vermek.
Terör eylemlerini yaygınlaştırıp 1 Kasım genel seçimlerini erteletmek.

HEDEFTE ASKERİ TESİS VAR

Söz konusu örgütün, Mersin ve Adana'daki HDP saldırılarını, Diyarbakır'daki HDP mitingindeki ile Suruç'taki bombalama eylemini gerçekleştirdiğine dair kuvvetli deliller bulunduğunu belirten Başsavcılık, "Bu terör örgütünün yurt içinde daha birçok eylemleri planladıkları, özellikle Suriye'den mülteci olarak yurdumuza gelmiş olan ve terör örgütleri ile bağlantısı bulunmayan Suriyeli gençleri örgüte çekmeye çalıştıkları belirlenmiştir. Yurt içindeki bir askeri üsse yönelik canlı bomba eylemi yapmayı planladıkları tespit edilmiştir" ifadelerini kullandı. Açıklamanın bu bölümünde, örgütün "Suriye'den PKK ve DAEŞ'e karşı olan tüm gruplara yönelik eylem yapmak için izin aldıkları" vurgulandı. Açıklamada, "Aynı şekilde yurdumuzda Hıristiyan ve Yahudilere karşı da eylem yapmak için aynı ülkeden izin almak için gayret gösterdikleri" kaydedildi. Başsavcılığın bu cümlelerde "Suriye" ve "ülke" gibi doğrudan "devlet"i çağrıştıran kelimeler kullanması dikkat çekti. Saldırıda, dış istihbarat birimlerinin etkili olabileceği de dile getiriliyordu.

ANKARA'DAKİ PATLAMANIN 'TWİTTER'CISI TUTUKLANDI

Ankara'daki bombalı terör saldırısından 14 saat önce @ DrBereday isimli Twitter hesabından, "Bomba Ankara'da patlayacak" şeklinde mesaj atan, Mehmet Serhat P., "Terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından tutuklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ankara'da amaç seçimleri erteletmek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN