Gülen ABD Kongresi’ni sahte belgelerle kandırdı

Giriş Tarihi: 30.10.2015 02:15 Güncelleme Tarihi: 30.10.2015 02:19
Gülen ABD Kongresi’ni sahte belgelerle kandırdı

ABD’nin en çok satan gazetesi USA Today, Gülen grubunun ABD Kongresi’ne verdiği evrakların sahte olduğunu ortaya çıkardı. Gazeteye göre Gülen grubuna ait dernek ve kuruluşlar federal suçlamalar ile karşı karşıya kalabilir

2008'den beri ABD Kongre üyeleri ve yardımcıları için Türkiye ve Azerbaycan'a 200'den fazla gezi düzenleyen Gülen yapılanmasına ait dernekler Kongre'ye yalan söyledi. Bu dernekler kendilerini ABD Gelir İdaresi'ne (IRS)'e kayıtlı kâr gözetmeyen kuruluşlar ya da hayır kuruluşları olarak tanıtırken, USA Today'in araştırması bunun doğru olmadığını ortaya çıkardı. Gezileri organize eden ve IRS'e kayıtlı olan Gülen dernekleri ise söz konusu formlarda geziler için yaptıkları ödemelere yer vermedi. Bu da gezilerin bu dernekler tarafından değil, gizlice finanse edildiğini kanıtlıyor. Örneğin Teksas merkezli Turkuvaz Amerikalılar ve Avrasyalılar Konseyi (TCAE), 2011'de 3 Kongre üyesi ve 7 yardımcısının gezileri için 54 bin dolar harcadığını belirtirken, IRS'e verilen kayıtlarda bundan hiç bahsedilmiyor ve 33 bin dolarlık özel gezi harcaması yapıldığı belirtiliyor.

800 BİN DOLARDAN FAZLA

Resmi rakamlara göre Gülen grubuna ait derneklerin düzenlediği gezilerin toplam maliyeti 800 bin doları buluyor. Fakat evraklarda yapılan oynamalar gerçek rakamın milyonlarca doları bulabileceğini gösteriyor. 2013 yılında Kongre üyesi Mike Honda'yı 8 günlük bir geziye çıkaran Gülencilere ait Pacifica Enstitüsü, Kongre'ye verdiği formda "kâr amacı gütmeyen kuruluş" olduğunu iddia ediyor. Fakat IRS, Pacifica'yı bu kuruluşlar arasında kabul etmiyor. Pacifica Nisan 2011'de ve 2013'te düzenlediği iki ayrı gezi için kendisini Küresel Kültürel Bağlantılar (GCC) ve Batı Amerika Türk Konseyi (WATC) adlı derneklerin alt kuruluşu olarak öne sürdü. GCC ve WATC, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar statüsüne sahip olmalarına rağmen IRS'e verdikleri vergi formlarında Kongre üyelerinin harcamalarıyla ilgili hiçbir bildirimde bulunmadı.

YASALAR İHLAL EDİLMİŞ OLABİLİR

Gazete, ABD Kongresi Etik Ofisi'nin Ekim başında yayınladığı rapora da atıf yaparak, Temsilciler Meclisi'ne yanlış ve sahte beyanlar verildiğini, Kongre üyelerinin yanlış bilgilendirilerek yönlendirildiğini ve tüm bunların ABD Federal yasalarını ihlal edebilecek boyutlara vardığını söyledi.

SABAH YAZMIŞTI

Haberde aynı zamanda SABAH gazetesi tarafından geçen hafta ortaya çıkarılan ve Gülencilerin gezileri gizlice finanse etmek için kullandıkları İstanbul merkezli dernek hakkında da bilgi verildi. Kongre Etik Ofisi'nin raporuna göre Gülen grubu Mayıs 2013'teki Kongre gezinin gizli finansmanı için resmi evraklarda yer almayan Boğaziçi Atlantik Kültürel Dostluk ve İşbirliği Derneği (BAKİAD)'ı kullandı. Resmi belgelere girmeyen pek çok masrafın daha önceki 38 gezide de tekrarlandığı ortaya çıkmıştı. Gülen grubu resmi olarak 136 bin dolar harcadığını belirtse de, bu rakamların ne kadarı kayıtlı resmi kuruluşlarca karşılandı belli değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen ABD Kongresi’ni sahte belgelerle kandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN