Kanaat önderleriyle 3'üncü zirve

Giriş Tarihi: 29.10.2015
Kanaat önderleriyle 3'üncü zirve
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen bazı kanaat önderleriyle dün saat 16.00'da bir araya geldi. Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının ardından söz alan kanaat önderleri bölgesel sorunlar ve terör meselesi ile ilgili görüşlerini paylaştı. Erdoğan, kanaat önderleri ile birebir görüşmeler de yaptı. 20 ve 27 Ekim'de de Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan kanaat önderlerini ağırlayıp "Terörle mücadele kararlılıkla sürecek. Kamu güvenliği sağlanacak, bölge insanı örgütün insafına bırakılmayacak" mesajı veren Erdoğan, örgütün kullandığı sosyal boşluğu bölge insanının, kanaat önderlerinin ve sivil toplumun doldurması gerektiğini vurgulamıştı. Devletin üzerine düşeni yaptığını, bölgede gerek yatırımlarla gerekse terörle mücadele ile güven ve refah ortamını tesis etmeye çalıştığını ifade eden Erdoğan, büyük önem verdikleri Çözüm Süreci'nin terör örgütü PKK tarafından bölgesel gelişmelerden çıkar sağlamak için sabote edildiğini ifade ederek, "Silahı devreden çıkarmadan masa kurulamaz. Biz iyi niyetle yaklaşırken örgüt hep süreci baltalamaya yatırım yaptı. Silahlanma ve savaş fırsatına çevirdiler" diye konuştu.

MUHATAP HDP DEĞİL TÜM KÜRTLER

Erdoğan'dan sonra söz alan kanaat önderlerinin ortak fikri PKK terör örgütünün bölgenin temsilcisi olmadığı yönünde oldu. Kamu güvenliğinin tesisini isteyen kanaat önderleri, "Halka saygılı bir şekilde operasyonlar yapılıyor. Bunlar sürsün" dedi. Çözüm Süreci ile ilgili kanaat önderleri, "Biz devletimizin yanındayız. Yıllardır da örgütten çekiyoruz. Ancak devlet süreçte sadece HDP'yi muhatap aldı. Bu da PKK tarafından halka karşı kullanıldı. Sorun Kürt halkının sorunuysa muhatap da Kürt halkı olmalıdır" ifadelerini kullandı. Kanaat önderlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri ve çağrıları karşısında çok etkilendiği ifade edilirken, sık sık özeleştiri yaptıkları dile getirildi. Söz alan kanaat önderleri, kendilerinin örgüte karşı sosyal hayat içinde çok fazla yer almadıklarını, gençlerle yeterli iletişim kurmadıklarını, bu boşluğu örgüt ideolojisinin doldurduğunu söyledi.

ERDOĞAN: MİLLETİ AYRIŞTIRMAYA KALKAN HERKES İHANET İÇİNDEDİR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında "78 milyon vatandaşımızın her bir ferdi, bu ülkenin, cumhuriyetin, aynı haklara sahip, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta bir evlatlarıdır. Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkes, cumhuriyetin ruhuna, özüne ihanet içindedir" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu da yayımladığı bayram mesajında, "Bu bayram vesilesiyle ortaya koyacağımız birlik ve beraberlik tablosu, aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanlara verilecek en güzel cevaptır" ifadelerine yer vardi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanaat önderleriyle 3'üncü zirve
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN