Öldürülen DAEŞ'liler örgütün 'Baba Grubu'

Giriş Tarihi: 29.10.2015
Öldürülen DAEŞ'liler örgütün 'Baba Grubu'
Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde 2 polisin şehit olduğu DAEŞ'in hücre evlerine düzenlenen operasyonda öldürülen 7 teröristten 5'inin kimlikleri tespit edildi. Kimlikleri belirlenen Sıddık Bünül, Veysel Argunağa, Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül ve Cahit Ölmez'in Bingöllü olduğu, örgüte katılmadan önce de yakın arkadaş oldukları, ayrıca daha önce de Hizbullah ve El Kaide adına faaliyet yürüttükleri belirlendi. Bünül'ün, bir süre önce PYD'nin kontrolüne geçen Suriye'nin Tel Abyad bölgesinde DAEŞ'in bölge komutanı olduğu ve ailesiyle 4 yıldan bu yana görüşmediği ortaya çıktı.

ÖRGÜT İÇİN AİLESİNİ REDDETTİ

Argunağa'nın ise 3 yıl önce Almanya'nın Bremen kentindeki yakınlarının yanına yerleştiği, 2 yıl burada kaldıktan sonra Bingöl'e gelip 2 kez örgüte katılmak istediği, ancak ailesi tarafından vazgeçirildiği, 10 ay önce Suriye'ye geçerek, Rakka'da DAEŞ'e katıldığı tespit edildi. Argunağa'nın sosyal medya hesabından, kendisinin DAEŞ'e katılmasına tepki gösteren, anne ve babasının durumuna üzüldüğünü söyleyen yakınlarının yorumlarına karşı, "Anne babaya bakacak kimse varken anne babanın sözüne bakılmaz. Şeriatta hüküm böyledir" yanıtını verdiği ortaya çıktı. Teröristlerden Seyithanoğlu'nun ise örgütün Rakka kadısı olduğu ve eylem planlarını yapıp talimatını verdiği tespit edildi. Teröristlerin, Tel Abyad düştükten sonra haziranda Türkiye'ye geçtikleri, bir süre Gaziantep'te gizlendikleri, 2 ay önce de Diyarbakır'a geldikleri belirlendi. 7 teröristin de örgütün profesyonel ekibi arasında yer aldıkları ve "Baba Grubu" olarak adlandırıldıkları ortaya çıktı. Cenazeleri almaya gelen teröristlerin aileleri çocuklarının, başkalarının canını yakmadan öldüğüne sevindiklerini söyledi.

İKİ KEZ BASIN TOPLANTISI YAPTI
Diyarbakır'da gözaltına alınan 15 kişinin sorgusu sürüyor. DAEŞ'in Diyarbakır sorumlusu Nihat Turan'n 2014'te Takva Eğitim ve Okuma Salonu sözcüsü olarak iki basın toplantısı düzenlediği belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öldürülen DAEŞ'liler örgütün 'Baba Grubu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN