Sahil Güvenlik 71 bin göçmeni boğulmaktan kurtardı!

Giriş Tarihi: 30.10.2015 14:40 Güncelleme Tarihi: 30.10.2015 14:40
Sahil Güvenlik 71 bin göçmeni boğulmaktan kurtardı!

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin yılbaşından bu yana Ege Denizi'nde kurtardığı kaçak göçmen sayısı, bir önceki yıla göre yaklaşık 5 kat artarak 71 bin 45'e ulaştı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, ülkelerindeki iç savaş ve kargaşadan kaçan başta Suriyeli sığınmacılar olmak üzere yeni bir yaşam hayaliyle Avrupa ülkelerine geçmek isteyen göçmenler için Ege Denizi kıyıları en çok tercih edilen güzergah haline geldi.
Yunan adalarından Midilli'nin 5, Sakız'ın 4,2, Sisam'ın bir, Sömbeki'nin 3,8, İstanköy'ün 3 ve Rodos'un 10 mil mesafede bulunması Ege Denizi'nin tercih edilmesinin başlıca nedeni olarak gösteriliyor.
Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığının gerçekleştirdiği "Ege'de Umut Harekatı" operasyonları kapsamında, 1 Ocak-30 Ekim tarihleri arasında Ege Denizi'nden yasa dışı yollarla Yunan adalarına geçmeye çalışanlara müdahale edilen bin 909 olayda, 71 bin 45 kaçak kurtarıldı, 132 insan kaçakçısı yakalandı, 159 kaçağın ise cesedine ulaşıldı.
Ege kıyılarında 2014 yılının tamamında 14 bin 961 kaçak kurtarılmıştı. 2015'teki rakamlar göz önüne alındığında kurtarılan kaçak sayısı yaklaşık 5 katına ulaştı.
- Ölümler, sonbaharla arttı
Genelde lastik botla denize açılarak Yunanistan kıyılarına ulaşmaya çalışılan kaçakların teşebbüsleri, özellikle yaz aylarında hava ve denizin sakin olduğu dönemlerde yoğunlaşıyor. Ancak eylül ayından sonra iklim değişikliğiyle birlikte denizlerde görülen olumsuz hava şatları ve fırtına, umut yolculuğunda ölüm riskini de artırıyor.
Sahil Güvenlik Komutanlığı verilerine göre umut yolculuğunda 1 Ocak-31 Ağustos arası 8 aylık dönemde 58 kişi hayatını kaybederken, eylül ve ekim aylarında ise art arda yaşanan tekne batması olayların da ölü sayısını önemli ölçüde artırdı. 1 Eylül - 30 Ekim arasında 101 göçmen hayatını kaybetti.
- Beklenen fırtına risk oluşturuyor
Yetkililer, son iki ayda gözlenen ölümlerdeki artışın iklim değişikliğine bağlı olumsuz hava ve deniz koşullarından kaynaklandığına dikkati çekerek, bugün itibariyle Kuzey Ege'de beklenen kuvvetli fırtınanın da küçük deniz taşıtları açısından önemli risk oluşturduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahil Güvenlik 71 bin göçmeni boğulmaktan kurtardı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN