Seçim 2023 için bir kırılma

Giriş Tarihi: 30.10.2015
Seçim 2023 için bir kırılma

Türkiye'nin, 7 Haziran seçimlerinin ardından çektiği sıkıntıları tekrar yaşamadan bir gelecek inşa etmesi çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Kasım'ın 2023 süreci için bir kırılma noktası olacağını söyledi. Erdoğan, vatandaşların koalisyonlara fırsat vermeyeceğine inandığını kaydetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Kasım'da gerçekleştirilecek milletvekili seçimlerinin; Türkiye ve 2023 süreci için bir kırılma olacağını belirtti. Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde dün akşam Cumhuriyetin kuruluşunun 92'nci yıldönümü nedeniyle resepsiyon verildi. Konuşmasının ardından davetliler arasında yer alan gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, özellike 1 Kasım seçimlerine ilişkin önemli mesajlar verdi:
TEKRAR SIKINTI YAŞAMAYALIM: 2 Kasım sabahı milletimizin tercihi hangi istikametteyse şüphesiz ki o istikametten çıkacak olan neticeye hep birlikte saygı göstereceğiz ve sandıktan çıkan o neticeyi hep birlikte sahipleneceğiz ve ondan sonrada tabi ki yeni Türkiye'nin inşallah geçtiğimiz beş ay içinde yaşadığı sıkıntıları tekrar yaşamayı istemiyoruz. Bu sıkıntıları yaşamadan bir gelecek inşa edelim diyoruz. Çünkü Türkiye'nin kaybedecek bir vakti yok, bu kayba tahammülümüz yok. Onun için pazar günü adeta ülkemiz için gerçekten 2023 süreci bir kırılmadır ve bu kırılma noktasında inanıyorum ki milletimiz tercihlerini o istikamette kullanacaktır.
SAYGI DUYACAĞIZ: Sandıktan çıkan neticeye hep beraber saygı duyacağız ama bir şey burada var, o da dünyada istikrar ve güvenin olduğu toplumlara baktığımızda, istikrar ve güvenin olduğu toplumlarda özellikle koalisyon yönetimleri değil, daha çok tek partili yönetimler, A partisi, B partisi fark etmez, bunu görüyoruz.
KOALİSYONA FIRSAT VERİLMESİN: Arjantin'de hükümet kurmada ciddi sıkıntılar yaşandı. Oradaki sıkıntı da koalisyon sorunu çözülemediği için yaşandı. Avrupa'da da koalisyon hükümetlerinin olduğu yerlerde sıkıntılar yaşanıyor. Temenni ederim ki milletimiz koalisyonlara fırsat vermeden, tek başına bir iktidarın tercihini yaparsa, yapabilirse inanıyorum ki bu 12-13 yıl içerisinde yakaladığımız istikrar ve güven ortamının devamına da ciddi bir fırsat, zemin hazırlar.
EN ÖNEMLİSİ SANDIK: (Koalisyon çıkarsa üzülür müsünüz?) Hayır. Siyasette kırgınlık, küskünlük böyle olmaz. Sandık bizim için saygı duyulması gereken en önemli mercidir, Cumhuriyetin zaten en önemli zemini orasıdır. Cumhuriyeti sandığın üzerine inşa ettik.
SEÇİM GÜVENLİĞİ: Seçim güvenliği konusunda İçişleri Bakanlığımız, hükümetimiz her türlü tedbiri aldı. Burada tabii birinci derecede valilerimizin üzerinde çok büyük yük var. Valilerimizi çekinmeden kararlı şekilde tüm ilçelerle birlikte kaymakamlarıyla, emniyet güçleriyle, güvenlik güçleriyle her türlü tedbiri uygulamaya koyması gerekir. Burada yeri geldiği zaman, silahlı kuvvetlerimizi kullanma imkanı var, jandarma zaten her an emirlerinde, polis zaten öyle. Burada bütün bu enstrümanlar kullanıldığı zaman inanıyorum ki daha önceki seçimlere göre çok daha sağlıklı bir çalışma olacaktır, oy kullanma olacaktır.
GÜÇLER BİRLEŞMELİ: Kanaat önderlerinin bütün düşüncelerini bize ifadelerinin hepsini kaydettik. Şimdi onlardan da birçok şey bekliyoruz, temenni ederim ki bu düşüncelerini onlarda bölgelerinde işlerler, bölgelerinde onun çalışmasını yaparlar. Çünkü her şeyi devletten beklemek yanlış olur, buralarda kanaat önderlerimizin de bir şeyler yapması, bir şeyler ortaya koyması gerekiyor, bunu bende kendilerine ifade ettim. Burada güçlerimizi birleştirebilirsek çok daha hayırlı neticeler alacağımıza inanıyorum.
KORKU VERME GAYRETİ: (Nusaybin'de Medeni Konak'ın öldürülmesi) Bu olay bir şey gösteriyor, ülkemizde hala 'Biz sırtımızı herhangi bir terör örgütüne, şuraya buraya dayamadık' diyenlerin seçim arifesinde nasıl bir yerlere sırtını dayayarak, korku vermenin gayreti içinde olduklarını burada böylece görmüş olduk.

'UZUN İNCE BİR YOLDAYIM' SÜRPRİZİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın evsahipliği yaptığı resepsiyona, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının yanı sıra; siyaset, iş, yargı, sanat, spor ve medya camiasından birçok davetli katıldı.
Resepsiyonda "Kuruluşundan bu yana Türkiye Cumhuriyeti" adlı bir sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. Erdoğan da davetlilere kısa bir konuşma yaptı. Türk Milleti'nin Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayan Erdoğan, ardından da davetlilerin arasına katıldı.
Erdoğan'a bir de sürpriz yapıldı. Erdoğan konuşmasını bitirince, orkestra Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsünü çalmaya başladı. Kalabalığın arasında yer alan, Erdoğan'ın iki koruması, iki garson, bir idari işler personeli de türküyü seslendirmeye başladı. Daha sonra klarnet sanatçısı Serkan Çağrı da türküye eşlik etti.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin içinde verilen resepsiyonun yanı sıra bahçede de görsel şölen vardı. Bahçedeki ışık gösterisi ile Cumhuriyet Bayramı kutlanırken, gökyüzüne de ayyıldızlı 92 dilek feneri bırakıldı.

KOLEKTİF TERÖR EYLEMİ ZİNCİRİ

PYD TERÖR ÖRGÜTÜDÜR: PYD'yi bir siyasi örgütlenme olarak kabul etmiyorum. PYD bir terör örgütüdür ve YPG'yi de onlar, 'bizim askeri kanadımız' diyorlar. Hiç alakası yok. Tam aksine o da yine PKK'nın oradaki bir yansımasıdır ve şu anda da özellikle bu Türkiye üzerinde kolektif bir terör eylemi zinciri var. Bunun içinde PKK vardır, DHKPC'si vardır, DAEŞ'i vardır, PYD'si vardır ve bunun içinde yine YPG'si vardır. Dikkat edilirse bütün olaylar belgelerle ortada, kolektif yürütülmektedir. Bunu bir defa çok iyi tespit etmek, değerlendirmelerimizi buna göre yapmak gerekir diye düşünüyorum.
PARALEL-PYD İŞBİRLİĞİ: Buna benzer istihbari bilgiler bize de geliyor, ama nihai neticesinde ne derece sağlıklı o henüz bize ulaşmış değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim 2023 için bir kırılma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN