Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'ya sığınmacı girişi ekimde rekor kırdı

Giriş Tarihi: 2.11.2015 23:18
Avrupa'ya sığınmacı girişi ekimde rekor kırdı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Ekim ayında 218 binden fazla sığınmacının Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaştığını açıkladı.

BMMYK'ın verilerine göre, Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşan sığınmacıların sayısı her ay artış gösterdi. Ağustosta Avrupa'ya 130 binden fazla sığınmacı ulaşırken eylülde bu sayı 173 bin oldu. Ekimde ise 218 bin sığınmacıyla en yüksek rakama ulaşıldı.

Türkiye üzerinden Ekim ayında Yunanistan'a 210 binden fazla sığınmacı geçti. Geçen ay Afrika'dan İtalya'ya geçen sığınmacı sayısı ise 8 bini aştı.

Uluslararası Göç Örgütü'nün verilerine göre ise bu yılın başından beri Avrupa 744 binden fazla sığınmacı ulaştı. Yunanistan'a ulaşan sığınmacı sayısı yaklaşık 580 bini bulurken, İtalya'ya ulaşanların sayısı ise 140 bini geçti.

Öte yandan bu yıl Avrupa'ya geçmek isterken Akdeniz'de hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 329'a ulaştı.

Avrupa Birliği liderleri, sığınmacıların 160 binini belirlenen kotalar çerçevesinde üye ülkeler arasında adil dağıtma konusunda anlaşsa da, bu sayı Avrupa'ya ulaşan toplam sığınmacı sayısının dörtte biri bile değil.

Geçtiğimiz günlerde AB ve Balkan ülkeleri arasında yapılan, sığınmacı krizinin ele alındığı zirveden ise "güzergah boyunca yer alan Balkan ülkelerinde toplam 100 bin kişilik yeni kamplar kurulması" kararı çıkmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'ya sığınmacı girişi ekimde rekor kırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN