Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nokta’nın kışkırtıcı kapağına toplatma ve gözaltı

Giriş Tarihi: 2.11.2015 17:40 Güncelleme Tarihi: 18.10.2017 12:25
Nokta’nın kışkırtıcı kapağına toplatma ve gözaltı

Paralel yapının yayın organı Nokta Dergisi’nin iç savaş çığırtkanlığı yapılan kapağı hakkında toplatma kararı verildi. Derginin 2 yöneticisi gözaltına alındı.

Paralel yapının yayın organı Nokta Dergisi, 1 Kasım seçim sonuçlarının açıklamasının ardından yeni sayısının kapağını sosyal medya hesapları aracılığıyla yayınladı. Türkiye'de barışın, huzur ve güven ortamının baş göstermesi umutlarıyla yeni bir sayfanın açıldığı 1 Kasım seçimlerinden Nokta ise 'iç savaş' sonucu çıkardı ve iç savaş çığırtkanlığına soyundu. Terör örgütü PKK'nın temel söylemi olan 'iç savaş' kavramını kullanan Nokta, Cumhurbaşkanı 'ın fotoğrafının olduğu kapağında "2 Kasım Pazartesi Türkiye İç Savaşı'nın başlangıcı" başlığını kullandı.

TOPLATMA VE GÖZALTI
Daha önce de ''Cumhurbaşkanına hakaret ve terör örgütü propagandası'' yapıldığı gerekçesiyle toplatılan dergi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tahkikat başlatıldı. Soruşturma çerçevesinde toplatma kararı verildi. Basın Savcısı Umut Tepe tarafından yürütülen soruşturma kapsamında derginin sorumlu müdürü Murat Çapan ve Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven hakkında da gözaltı kararı verildi. İki şüpheli akşam saatlerinde gözaltına alındı. Haklarında "suç işlemeye tahrik" suçu kapsamında soruşturma yürütüldüğü öğrenildi. Türk Ceza Kanunu'nun 214. Maddesinde düzenlenen bu suç ile ilgili altı aydan beş yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Aynı maddede diğer fıkrasında ise "Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silâhlandırarak, birbirini öldürmeye tahrik eden kişi, onbeş yıldan yirmidört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." ifadelerine yer veriliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nokta’nın kışkırtıcı kapağına toplatma ve gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN