Bağkur SGK borç yapılandırma şartları nelerdir?

SGK borcu olanlara Bağkur yapılandırma imkanı sunulabilmektedir. Bağkur yapılandırma dönemlerinde başvuru yapılarak ilgili düzenlemeden yararlanılabilir.

Giriş Tarihi: 3.11.2015 10:53
Bağkur SGK borç yapılandırma şartları nelerdir?
SGK tarafından 4B olarak adlandırılan Bağkur sigortasında kişilerin her ay prim ödemesi zorunlu tutulmaktadır. Sigortanın aktif olabilmesi ve kişilerin Bağkur sigortası üzerinden emeklilik hakkı elde edebilmesi için prim ödemelerinin yapılması zorunludur. Düzenli olarak ödenmeyen primler nedeniyle kişilerin borçları kısa süre içerisinde artmaktadır. Artan borçlar sigortanın pasif duruma gelmesini sağladığı gibi kişilerin emekli olmak için tamamlaması gereken primin de eksik kalmasına neden olmaktadır. Bu tür durumların yaşanmaması adına bu kişilere Bağkur yapılandırma imkanı getirilmektedir. Bağkur yapılandırma Bağkur borcu bulunan kişiler tarafından yararlanabilecek bir hizmet olup sadece borçların yeniden yapılandırılması amaçlanmaktadır.

Bağkur yapılandırma sürekli yararlanılabilecek bir hizmet değildir. Hükümet tarafından alınan karar ile birlikte kişilerin belli bir süre içerisinde yararlanabileceği Bağkur yapılandırma imkânından yararlanmak isteyenlerin belirtilen süreler içerisinde mutlaka başvurularını yapması gerekmektedir. SGK ve vergi daireleri aracılığıyla yapılacak Bağkur yapılandırma işlemleri sayesinde kişilerin mevcut borçları çok daha az bir miktara gerileyecektir. Böylece kişilerin borcunun azalmasıyla birlikte Bağkur borcunun ödenmesi de mümkün duruma gelecektir.

Bağkur yapılandırmada kişilerin Bağkur borçları için ne tür bir düzenlemenin yapılacağı da detaylı olarak açıklanmaktadır. Bu kapsamda Bağkur borçlarının faizlerinin silinmesi, ana borç üzerinden üzerinden tekrar taksitlendirmenin yapılması gibi çeşitli uygulamalar yapılabilir. Bu bakımdan düzenlemeye bağlı olarak yapılacak Bağkur yapılandırma ile birlikte kişilerin borçlarını daha kolay bir şekilde ödenmesi amaçlandığı için borçlarını ödemek isteyenler için Bağkur yapılandırma oldukça büyük bir imkândır. Bağkur yapılandırma süreçlerinde yapılacak başvurular ile birlikte Bağkur borcu bulunan tüm sigortalılar kolay bir şekilde düzenlemeden yararlanabilmektedir.

Bağkur ile ilgili yapılacak diğer işlemlerde ise e devlet kullanılabilir. E devlet üzerinden sunulan SGK hizmetleri sayesinde kişilerin Bağkur sigortasına dair pek çok konuda bilgi alması ve aynı zamanda sigortasını takip etmesi kolaylaştırılmıştır. Sadece üyelik girişi gereken işlemlere üyelik bilgileriniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra sizler de ulaşabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağkur SGK borç yapılandırma şartları nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN