Başkanlık sistemi için referandum sinyali

Giriş Tarihi: 5.11.2015
Başkanlık sistemi için referandum sinyali

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Başkanlık tartışmaları milletten ayrı düşünülemez. Bunun mekanizması referandumsa, referanduma gidilir. Milletimizin görüşü alınarak neticelendirilir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı:

KUTUPLAŞMA SÖYLEMİ:
Ülkemiz kritik dönemden geçiyor. 2023 hedeflerine giderken hayata geçecek birçok proje var. Kutuplaşma, ötekileştirme söylemlerini bir tarafa bırakma, 2023 hedeflerine odaklanma zamanıdır. Kutuplaşma siyaseti, ötekileştirme söyleminin, rövanşist söylemlerden, intikamcı duygulardan uzak, bütün fertlerin hakkının eşit olduğunu bu seçim sonrası değerlendirerek bunu bir fırsata çevirmek durumundayız.

TARTIŞMALARIN DIŞINDA BIRAKILMALI:
Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik birtakım saldırıların, suçlamaların bir cevabı verilmiş oldu. Bizim umudumuz bu tartışmaların bir kenara bırakılmasıdır. Cumhurbaşkanlığı makamının, mekanının, Cumhurbaşkanının şahsının bu tartışmaların dışında tutulması gerekir. Türkiye'de sakinleşme, normalleşme, kucaklaşma için bu adımlar önem taşımaktadır.

PKK ŞİRİNLEŞTİRİLEMEZ: Terörle mücadele 7 Haziran'dan sonra olduğu gibi 1 Kasım'ın ardından da devletin öncelikli konusu olacak. PKK terör örgütünün siyaset yoluyla meşrulaştırılmasına, güzellemeler, şirinleştirmeler yapılmasına izin verilmeyecek. Seçimin en önemli sonuçlarından mesajlarından biri de bu. Teröre sırtını dayayanların, terörü estetize etmeye çalışanların hesaplarının boşa gittiği bir kez daha görüldü.

BAŞKANLIK SİSTEMİ: Bu konu Sayın Cumhurbaşkanı'nın daha Başbakan iken gündeme getirdiği bir konu. Türkiye'de işleyen sistemin etkin hale getirilmesi meselesi. Şahısla ilgili değil. Cumhurbaşkanı'nın kendi geleceğiyle ilgili hiç değildir. Tayyip Erdoğan'ın böyle bir şeye ihtiyacı yok. Tarihe geçmiş bir liderdir, milletin gönlünde güçlüdür. Sayın Cumhurbaşkanı'nın tavrı bellidir, başkanlık sistemi Türkiye'ye lig atlatacak. Önemli olan Türkiye'nin hedefleri noktasında en uygun model hangisidir. Benim tahminim, önümüzdeki aylarda, yıllarda bu tartışma ivme kazanarak devam edecektir. Böyle önemli bir konu söz konusu olduğu zaman bu tartışma milletten bağımsız, milletten ayrı düşünülemez. Bunun mekanizması referandumsa, referanduma gidilir. Parlamentoda yapılacak bir takım düzenlemeler var. Ama benim asıl altını çizmek istediğim konu, milletimizle danışılarak, görüşülerek, onların görüş ve kanaatleri alınarak neticelendirilecek bir konudur. Diğer önemli konularda olduğu gibi burada da milletin görüşü esastır.

GÖRÜŞME TALEBİ VAR: (G20'de liderlerle görüşme) Sayın Cumhurbaşkanı ortak oturumlarda zaten bir araya gelecek. İkili görüme talepleri gelmeye başladı. Şuana kadar hemen hemen bütün liderlerden görüşme talepleri geldi ve bunlar da programlanıyor. Zirveden 1 gün önce Japonya Başbakanı resmi ziyaret için Türkiye'de olacak, onunla da görüşecek.

AÇIK KAPI POLİTİKASI: Maalesef Aylan Kürdi'ler ölmeye devam ediyor. Uluslararası toplum kararlı, kapsamlı sonuç alıcı bir eylem planı ortaya koyabilmiş değil. Biz üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Açık kapı politikasına devam edeceğiz. Mülteci krizi sonuçtur, bunun kökenine inmeden mülteci krizini çözmek mümkün değildir. Kökeninde de Suriye'de devam eden savaş vardır ve bu savaş sorumlusu da Beşar Esad rejimidir.

KÜLLİYE VATANDAŞIN ZİYARETİNE AÇILIYOR

"Milletin evi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi pek çok vesileyle bugüne kadar vatandaşa açıldı. Burası milletin evi olarak da faaliyet göstermeye devam edecek. Kabuller, davetler devam edecek. Külliye'yi vatandaşlarımızın ziyaretine açmak için çalışmaları büyük oranda tamamladık. Önümüzdeki haftadan itibaren belli günlerde vatandaşlarımızın külliyeyi ziyaret etmesi mümkün olacaktır. Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 5 milyon kitap hedefine ulaşmak için de kitap alımları, tasnifler, koleksiyonlar alınmaya devam ediliyor. Mehmet Şevket Eygi kütüphanesini Cumhurbaşkanlığı Küliyesi'ne hibe etmeyi kabul ettiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık sistemi için referandum sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN