Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yine sansür gibi ceza

Yüksek Seçim Kurulu ve Radyo Televizyon Üst Kurulu, aHaber'e 17 yayın durdurma cezası daha verdi. Böylece 1 Kasım 2015'teki seçimlerin ardından aHaber'e verilen ceza sayısı 24'e çıkmış oldu

Giriş Tarihi: 5.11.2015
Yine sansür gibi ceza
Yaptığı haber ve programlarla milli iradenin sesi olan aHaber'e Yüksek Seçim Kurulu(YSK) yine ceza yağdırdı. Üç gün önce aHaber'e 7 yayın durdurma cezası veren YSK ve Radyo Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) bu kez 17 yayın cezası daha verdi. aHaber, daha önce de Cumhurbaşkanlığı ve 7 Haziran Genel Seçimleri sonrasında RTÜK ve YSK'nın baskı, sindirme stratejisi sonucu 100'e yakın durdurma ve uyarı cezasıyla susturulmaya çalışılmıştı. Sansür gibi cezaya farklı kesimlerden tepki geldi.İşte tepkiler:

ŞEREF MADALYAMIZ
AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, aHaber'e verilen cezaların yeni Türkiye'ye yakışmadığını söyledi. Metiner "Bu cezalar, yasaların ruhuna aykırı. YSK ve RTÜK'ü şiddetle kınıyorum. Bu kurumlar vesayetin son kalesi gibi hareket ediyor. aHaber'in bu demokrasi mücadelesinde başarısından cezalandırıldığını düşünüyorum. Ama baskılar bizi yıldıramayacaktır. Bu cezalar bizim şeref belgelerimizdir" dedi.

TEDBİR VE KANUN

Türkiye Gazetesi Yazarı Rahim Er, "Acaba burada cezalandırılan bir haber kanalı mı yoksa dolaylı yoldan iktidara karşı bir tavır mı konmaktadır sorusu akla geliyor. İkitidarın Meclis açılır açılmaz yapacağı ilk icraatlerden biri RTÜK ve YSK'nın yeniden tanzimine dair kanunlar çıkarmalıdır. RTÜK böyle cezacı bir imaj vereceğine evvela bizim örf ve adetlerimize, inançlarımıza, aile yapımıza aykırı programları mercek altına alsın. Kendi dünya görüşünü, kendi siyasi tercihini ortaya koyan, özel olduğu için serbest olan bir telvizyon kanalına düzinelerce cezalar yağdırılması hukuk devletinde sorgulanması gereken bir icraattır. Yeni Meclis, öncelikle bu tarz yanlış icraatların tekrar edilmemesi için tedbirler almalı, buna dair kanunlar çıkarılmalı"diye konuştu.

SÜRATLE ÇÖZÜM GEREK

Gazeteci-Yazar Avni Özgürel ise "YSK kararlarını değil esas burada temel teşkil eden RTÜK'ten çıkan bilgi notlarıdır. Siyasetin ilk iş olarak süratle bu meseleye bir çözüm getirmesi gerektiğine inanıyorum. Bugün bu seçimde bu önümüze geldi yarın bir daha gündeme gelebilir. Hükümetin kurulduktan sonra ilk icraatlarından biri olarak bu RTÜK meselesine el atılması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yine sansür gibi ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN