aHaber'e verilen ceza eski Türkiye'ye özgü

YSK ve RTÜK'ün aHaber'e verdiği cezalara tepkiler sürüyor. Artık eski Türkiye'nin ceza anlayışının değişmesi gerektiğini vurgulayan siyasetçi, gazeteci ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mevzuat değişikliğine gidilmesinin şart olduğuna dikkat çekti

Giriş Tarihi: 7.11.2015
aHaber'e verilen ceza eski Türkiye'ye özgü
Milli iradenin sesi aHaber'e, YSK ve RTÜK 10 yayın cezası daha verdi. Böylece aldığı toplam ceza 17'ye ulaştı. aHaber, daha önce de YSK tarafından rekor sayıda yayın durdurma cezalarına çarptırılmıştı. Medya kuruluşlarının haber verme özgürlüğünün önüne çıkarılan engeller; siyasetçi, gazeteci ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu. Twitter üzerinden #ahaberimedokunma hashtag'i ile paylaşılan iletiler, uzun süre gündemde kaldı. aHaber'e adeta "devlet kanalı" muamelesi yapıp ceza yağdıran Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) siyasilerden de tepkiler büyüktü. "Özgür basın durdurulamaz" değerlendirmesinde bulunan siyasi parti temsilcileri, yeni yasama döneminde "mevzuat" değişikliği için toplanabileceklerinin sinyalini verdi:
Bekir Bozdağ (AK Parti Genel Başkan Yardımcısı): Başka televizyonlara bakıyoruz, onların söylediklerine bakıyorum, onlara o kadar cezalar geliyor mu bilmiyorum ama bu nokta da cezayı uygulayan makamların da adil ve eşit olması son derece önemli. Bu kanunları yenileyip bu ilkel yasakları da artık tarihe havale etmemiz, Türkiye'yi bir ayıptan kurtarmamız lazım.
Aydın Ünal (AK Parti Milletvekili): Ülkenin, milletin gerçeklerine uygun yayın yapan bir televizyon kanalı, milletimizin daha güvenli bir geleceğe yol alması adına yapmış oldukları bu programlardan dolayı ceza almasını doğru bulmuyorum.
Numan Kurtulmuş (Başbakan Yardımcısı): Bütün bunların hepsi eski Türkiye'nin maalesef tortuları.
Süleyman Soylu (AK Parti Milletvekili): Bu cezaların derhal YSK tarafından tekrar gündeme getirilmesini, tipik bir bürokratik bakış ile bunların değerlendirilmesinin son derece yanlış olduğunu düşünüyorum.
Cevdet Yılmaz (Başbakan Yardımcısı): Kamu yayını yapan kurumlarla ilgili farklı düzenlemeler her zaman olabilir, ama özel yayın yapan kanallarla ilgili çok daha esnek bir çerçevemiz olmalı. Türkiye demokratikleşmesini devam ettirdikçe bu sorunları da aşacağız inşallah.

CEZA OBJEKTİFLİĞİN İHLALİ

Medya ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de cezaları kınayarak, mevzuatın değiştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı:
Ekrem Kızıltaş (Medya Derneği Başkanı): aHaber şu anda açık ara Türkiye'nin en çok izlenen haber kanalı durumunda. Birçok haber kanalı belli bir dünya görüşünün uzantısı olarak yayın yaparken, bu ülkenin gerçek sahibi diyebileceğimiz kesimin görüşlerine neredeyse hiç yer vermiyor. Dolayısıyla bunlara ceza vermeyip sadece aHaber'i hedef almak ve yoğun bir şekilde onu cezalandırmaya çalışmak, ciddi şekilde objektifliğin ihlali.
Serdar Karagöz (Daily Sabah Genel Yayın Yönetmeni): Özgür medya böyle otokratik, böyle üstten yasaklamacı yaklaşımlar ile bastırılmak isteniyor. Bu eski Türkiye'nin, hatta eski dünyanın bir alışkanlığı, bunun artık değişmesi lazım. Yurt dışında böyle bir uygulama, böyle bir ceza tarif edilemez, izah edilemez oldukça mantıksız bulunur.
Turgay Olcayto (TGC Başkanı): Türkiye Gazeteciler Cemiyet olarak biz biliyorsunuz hep yayın yasaklarına, yayına getirilen durdurmalara karşıyız. Bu mevzuatın değişmesi lazım, hep söylüyoruz, Türkiye'nin özgürlükler ülkesi olması lazım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
aHaber'e verilen ceza eski Türkiye'ye özgü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN