Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem dinletmiş hem tahliye etmiş

Sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından İzmir’de casusluk kumpası ile yapılan soruşturma hakkında eleştiri sınırlarını aşan mesajlar yazan Hakim Serdar Ergül’ün FETÖ şüphelisi polisleri hukuksuz şekilde tahliye etmekten Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nca soruşturulduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 9.11.2015 12:20 Güncelleme Tarihi: 9.11.2015 12:49
Hem dinletmiş hem tahliye etmiş
İzmir'deki 'istihbari dinleme' çerçevesinde sahte isimler üzerinden aralarında polis, avukat, gazeteci, asker, sivil memur 92 kişinin 'terör ve organize' suç örgütü üyesi oldukları iddiasıyla yasadışı olarak telefonlarını dinlediği iddia edilen 24 polis gözaltına alınmıştı.

Sahte isimlerle usulsüz dinlemeler yaptıkları gerekçesiyle İzmir İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Taner Aydın ve Memduh Tosun İzmir'de gerçekleştirilen yasadışı dinleme operasyonu çerçevesinde İzmir 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklanmışlardı. Mahkeme, eski Batman İl Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve İzmir eski İstihbarat Şube Müdürü Ramazan Karakayalı hakkında da yakalama kararı çıkartmıştı.

Bu polisler 19 usulsüz ve yasadışı dinleme kararında imzası olan Nöbetçi Hâkim Serdar Ergül tarafından tahliye edilmişti. Hâkim Ergül, eski Batman İl Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve eski İzmir İstihbarat Şube Müdürü Ramazan Karakayalı hakkındaki yakalama kararını da kaldırmıştı. Soruşturma savcısı Okan Batu, Hâkim Ergül'ün kararlarına itiraz etmiş ve kararın yerinde olmadığını belirtmişti.

Tutuklu polis şeflerinin avukatları müvekkilerinin tutukluluğuna 1 gün sonra itiraz etti. Nöbetçi Hâkim Serdar Ergül, tutuklu polis şefleri Taner Aydın ve Memduh Tosun'un tahliyesine karar verirken, aynı zamanda, Hasan Ali Okan ve Ramazan Karakayalı'nın yakalama kararını da kaldırdı. Hâkim Serdar Ergül, dosya üzerindeki gizliliğin kaldırılmasına da hükmetti. Hâkim Serdar Ergül'ün verdiği tahliye kararlarının perde arkası ise farklı ayrıntıları içinde barındırıyordu.

İşte Ergül'ün attığı o tweet'ler;YASADIŞI DİNLEMELER ALTINDA İMZASI VAR

3 HSYK Başmüfettişi o dönem 11 aydır İzmir Adliyesi'nde yasadışı dinleme kararları ile ilgili soruşturma yürütüyor. İstihbari dinleme adı altında sahte isimler üzerinden verilen kararların hangi mahkemeler tarafından ve hangi hâkimler tarafından verildiğini inceliyordu.. Yapılan incelemeler sonunda bu yasadışı telefon dinlemelerinin İzmir 8 ve 10. Ağır Ceza Mahkemesi ile İzmir TMK 1 No'lu Hâkimliği'nden verildiği belirlendi. Bu usulsüz ve yasadışı dinleme kararlarının 19'unun altında ise hâkim Serdar Ergül olduğu ortaya çıktı.

SAVCI BATO TAHLİYEYE İSYAN ETTİ

Bu karar üzerine yasadışı telefon dinleme soruşturmasını yürüten Savcı Okan Batu, tahliye kararını veren Hâkim Serdar Ergül'ün soruşturmaya konu bir çok yasadışı telefon dinleme kararının altında imzasının bulunduğuna da belirterek, tahliye kararına yaptığı itirazda şunlara dikkat çekti:"Somut olayda tutuklamanın İzmir 2. Sulh Ceza Hâkimliği'nce yapılması karşısında talebin bu hâkimliğe yapılması, bu hâkimlikçe yerindelik kararı verilmesi durumunda talebin incelenmek üzere İzmir 3. Sulh Ceza Hâkimliği'ne gönderilmesi gerekmektedir. Bu haliyle İzmir 1. Sulh Ceza Hâkimliği'nce tahliye kararı verilmesi usülsüz ve yasaya aykırı olduğu gibi tahliye kararı veren hâkimin soruşturmaya konu usulsüz dinleme kararlarının bir çoğunda kendi imzasının bulunduğu da gözden uzak tutulmamalıdır."

HSYK SORUŞTURUYOR

HSYK tarafından bu manidar tahliye üzerine Hakim Serdar Ergül hakkında soruşturma başlatılırken Gaziantep'e sürülen Ergül, Casusluk kumpası soruşturmasının başlatılıp Fethullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 60'a yakın kişi hakkında yakalama kararı çıkarılması üzerine sosyal medya üzerinden bu soruşturmayı eleştiri yağmuruna tutmaya başladı. Sanki soruşturmanın içeriğinden haberdarmış gibi cesur(!) tweetler atıp hakim ve savcıları etki altına almaya çalışan Ergül'ün hakkındaki soruşturmanın halen devam ettiği öğrenildi.

Kaynak: Sabah.com.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem dinletmiş hem tahliye etmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN