Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'ye en uygunu tam başkanlık sistemi

Giriş Tarihi: 10.11.2015
Türkiye'ye en uygunu tam başkanlık sistemi
Başkanlık sistemi 1 Kasım seçimlerinin ardından siyasetin bir numaralı gündem maddesi oldu. TBMM'ye kayıt yaptırmak için gelen milletvekillerinin bu konudaki değerlendirmeleri şöyle:
Mustafa Elitaş (AK Parti Milletvekili): Türkiye bu melez sistemden kurtulmalı. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle Türkiye'de farklı bir yönetim tarzına gidildiği apaçık ortada. Bu fiili durumu hukuki duruma getirmek için gayret gösterilmeli.
Emrullah İşler (AK Parti Milletvekili): Cumhurbaşkanını halkın doğrudan seçmesiyle birlikte artık Türkiye fiili bir durum yaşamaktadır. Bundan dolayı başkanlık sistemine geçilmesinin Türkiye'nin geleceği açısından çok daha yararlı olduğunu düşünüyoruz.
Şamil Tayyar (AK Parti Milletvekili): Ne buçuk ne yarım, olacaksa tam başkanlık modeli olmalı. Bunun Türkiye için bir kurtuluş reçetesi olduğunu düşünüyorum.
Fikri Işık (Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı): Türkiye için başkanlık sisteminin en doğru model olduğunu düşünüyoruz. Türkiye başkanlık sistemine geçmelidir, ancak bunun nasıl yapılacağı, burada başkanlık sistemine geçerken toplumun bazı kesimlerinin endişe ettiği otoriterleşmeyle ilgili güvenlik mekanizmalarının nasıl oluşacağını da toplumun büyük bir açıklık ve şeffaflıkla tartışması gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye en uygunu tam başkanlık sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN