Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"1 Kasım'da millet teveccüh gösterdi"

Giriş Tarihi: 11.11.2015
1 Kasım'da millet teveccüh gösterdi
Başbakan Davutoğlu ise törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:
Atatürk, 5 önemli vasfıyla derin izler bırakan bir neslin öncüsü ve temsilcisi. Atatürk'ün birinci vasfı öz güvendi. "Geldikleri gibi gidecekler" demesiyle özgüven işaretini verdi. Bugün de bizim için en büyük güç kaynağımız öz güvenimiz.
İkincisi milletine duyduğu güven. Amasya Tamimi'nde, "Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı belirleyecektir" sözüyle millete duyduğu güveni anlattı. 1 Kasım'da milletin duyduğu güvene mazhar olmak bakımından ağır bir sorumluluk üstlenmenin bilincindeyiz.
Atatürk'ün en önemli vasıflarından birisi, bir imparatorluk neslini bitiren cumhuriyetin önünü açarken tarihin akışını doğru okumasıdır. Amacımız etrafımızdaki ateş çemberi içinde ve küresel ekonomik kriz ortamında doğru bir şekilde tarihi okuyup, Türkiye'yi tarihin öznesi haline getirmektir.
Gazi Mustafa Kemal bağımsız bir iktisat kurmadan bağımsız bir devlet kurulamayacağını gayet iyi biliyordu.
Büyük liderler, başka milletlere de ilham verir. Bir Hint, Çin Müslümanı'nın, Latin Amerika'daki özgürlük arayışının Türkiye ile irtibat kurmasını anlayabiliriz.


'Tansiyon düşürülecek'

Başbakan Davutoğlu, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi:
Türkiye son yıllarda toplum psikolojisi itibariyle çok yoruldu. Önce bu tansiyonu düşüreceğiz. Birinci gündemimiz hükümeti kurmak, ikinci gündemimiz hükümet programı, üçüncü gündemimiz verdiğimiz sözleri yerine getirmek.
Kimse geleceğiyle ilgili bir kaygı duymamalı. Her kesimle konuşmaya hazırız. Bu anlamda hiçbir sınırımız, kırmızı çizgimiz, önyargımız yok. Yeni anayasa da dahil olmak üzere her konuyu rahat bir ortamda konuşabiliriz. Önyargılarla siyasal sistem tartışması yapılamaz.
Bizim kanaatimiz, iyi tanımlanmış güçler ayrılığı prensibine dayalı bir başkanlık sistemidir. O reform hamlesinin omurgasında anayasa var.
Anayasa kitapçığının fırlatıldığı başka bir parlementer sistem yok. Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık arasında problem çıkarmaya ayarlı bir yapı var.
Bize DAEŞ, PKK ve DHKP-C savaş ilan etmişse, onları temizleyene kadar bu mücadele sürer. Siyasal alanda ne kadar esnek ve kuşatıcı bir dil kullanacaksam, terörle mücadele konusunda da aynı ölçüde kararlı ve sonuç alıcı bir yol takip edeceğiz. Çözüm sürecinde bu sefer muhatabımız sadece bir yapı, bir siyasi parti değil. Bütün vatandaşlarımızla temaslarımız artarak devam edecek.

DAVUTOĞLU, ERDOĞAN'IN GELENEĞİNİ SÜRDÜRECEK


'Geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz'


Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ise yaptığı konuşmada "Türkiye her geçen gün geçmişinden, milli ve manevi değerlerinden aldığı güçle umut dolu geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"1 Kasım'da millet teveccüh gösterdi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN