AB: Türkiye göçmenler için ciddi çaba sarf etti

Bir ay gecikmeli açıklanan AB'nin İlerleme Raporu'nda, Türkiye'nin göçmen politikası övülürken, yargı sistemi ve ifade özgürlüğü konusunda eleştiriler yer aldı

Giriş Tarihi: 11.11.2015
AB: Türkiye göçmenler için ciddi çaba sarf etti
Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu "2015 Türkiye İlerleme Raporu"nu 1 aylık gecikmenin ardından Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'ne sundu. Türkiye'de son yıllarda yapılan seçimler ve siyasi bölünmeler nedeniyle reformların yavaşladığı kaydedilen raporda yer alan başlıklardan bazıları şöyle:

ÇÖZÜM SÜRECİ:
İlk olumlu adımların ardından barış süreci PKK'nın şiddete başvurması ve hükümetin buna güçlü bir şekilde yanıt vermesinin ardından temmuz ayında bütünüyle durdu. Kürt barış sürecinin yeniden başlaması zorunlu. Yeni hükümet demokratikleşme ve uzlaşma konularında ilerlemeye öncelik vermeli.

DEMOKRASİ:
7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerine katılım oldukça yüksekti. Yüzde 10'luk seçim barajı olmak üzere seçimlere yönelik düzenlemelerdeki eksiklikler giderilmeli.

YARGI SİSTEMİ:
Türk yargı sistemi 2007-2013 arasında bağımsızlık, duruşmaların kalitesi, gözaltı süreleri, insan hakları gibi konularda önemli ilerlemeler sağladı. Ancak 2014 başından bu yana bu alanda hiçbir ilerleme görülmedi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ:
Birkaç yıllık ilerlemeden sonra son iki yılda gerileme görüldü.

GÖÇMEN ÖVGÜSÜ:
Türkiye Suriyeli göçmenler konusunda ciddi çabalar sarf etti. Türkiye 2 milyonu Suriyeli, 2.2 milyonla dünyadaki en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Bunun maliyeti 6.7 milyar euro. Göçmenlerin istihdam edilebilmesi için düzenlemeler getirilmeli.

'TÜRKİYE'DEN VAZGEÇMEK OLDUKÇA MANTIKSIZ'
AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Avrupa'da baş gösteren sığınmacı krizinin Türkiye'nin yardımı olmaksızın çözülemeyeceğini vurguladı ve "Çıkarlarımız bakımından Türkiye'den vazgeçmek oldukça mantıksız olur" ifadesini kullandı. Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinde yeni başlıkların açılmasına destek veren Timmermans, fasıllar açıldıktan sonra Türkiye'den reformları hayata geçirmesinin talep edilebileceğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB: Türkiye göçmenler için ciddi çaba sarf etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN