Bedri Baykam: ‘Cumhuriyet hatasından dönmeli’

Cumhuriyet gazetesi için kaleme aldığı 10 Kasım 2015 tarihli köşe yazısı sansüre uğrayan ve gazetenin internet sitesinde bile yayınlanmayan Bedri Baykam, Daily Sabah'a özel olarak yaptığı açıklamada gazetenin aldığı sansür kararını eleştirdi.

Giriş Tarihi: 11.11.2015 17:45 Güncelleme Tarihi: 11.11.2015 18:37
Bedri Baykam: ‘Cumhuriyet hatasından dönmeli’
YUNUS PAKSOY - İSTANBUL

Konu hakkında gazeteyle aynı görüşte olmadığını belirten Baykam şöyle dedi: "Ben siyasette aktif değilim. Bundan dolayı Cumhuriyet'in söyledikleri bana uygulanabilir değil. Gazeteyle aynı görüşte değilim. Bu yorum hatasını yapan arkadaşların hatalarından bir an önce dönmelerini bekliyorum." Cumhuriyet, Çarşamba günü yaptığı yazılı açıklamada yazının sansüre uğrama sebebini şu sözlerle ortaya koymuştu: "Hem genel gazetecilik etiği hem de Cumhuriyet'in yayın geleneği, bir partide yöneticilik yapan ya da aktif siyasi faaliyet yürüten kişilerin gazetecilik yapmasına ve düzenli köşe yazmasına cevaz vermemektedir."

Açıklamaya cevap veren Baykam, "Türkiye'de herkesin bir şeyleri yayınlamamaya, sansürlemeye çalıştığını biliyoruz. Herkesin bunun için bir bahanesi olabilir. Fakat ben (Mustafa) Balbay gibi aday değilim," diye belirtti. Sansüre uğrayan ve tartışmalara yol açan "Söylediğiniz mümkün değil Sayın Kılıçdaroğlu, Çünkü..." başlıklı köşe yazısında Baykam, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirmişti. 1 Kasım'da CHP'nin yine başarısız olduğunu belirten Baykam, Kılıçdaroğlu'nun sonucu "yaşanan olağandışı şartlar"a bağlamasını doğru bulmadığını belirtmişti.

Ayrıca Baykam, Perşembe günü resmi bir yazılı açıklama yapacağını da belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedri Baykam: ‘Cumhuriyet hatasından dönmeli’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN