Gözyaşıyla, gururla, duayla

Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77'nci yılında yine minnetle, şükranla anıldı. Milyonlar gururunu yaşadığı cumhuriyetin kurucusu için saygı duruşunda bulundu, dua etti, gözyaşı döktü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 vizyonu için 'muasır medeniyet' vurgusu yaptı

Giriş Tarihi: 11.11.2015
Gözyaşıyla, gururla, duayla
Mustafa Kemal Atatürk vefatının 77'nci yıldönümünde Anıtkabir'de anıldı. Saat 09.05'te siren sesleriyle Ankara'da hayat durdu. Sabah erken saatlerde on binlerce vatandaş Atatürk'ü anmak için Anıtkabir'e akın etti. Devlet erkanı ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Anıtkabir'e çıktı. Anıtkabir'deki tören, saat 08.55'te devlet erkanının bulunduğu kortejin Aslanlı Yol'daki yürüyüşü ile başladı. Anıtkabir'deki törene TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Tuğrul Türkeş ve Cevdet Yılmaz, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu üyeleri ve kuvvet komutanları katıldı. Son dönemde Anıtkabir'deki törenlere katılmayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise bu kez anma törenine geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ay yıldızlı çelengi, Atatürk'ün mozolesine bırakmasıyla saygı duruşu başladı. Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği 09.05'te sirenler çalmaya başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu sırasında Anıtkabir'deki Türk bayrağı da yarıya indirildi. Atatürk'ün mozolesindeki saygı duruşunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokoldeki devlet erkanı Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

'DAHİLİ VE HARİCİ BEDHAHLAR'
Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayarak, 2023 hedeflerinin altını çizen mesajlarını yazdı. İşte Erdoğan'ın yazdıkları: Aziz Atatürk, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı ve Cumhuriyetimizin banisi olarak vefatınızın 77. yıldönümünde şahsınızı bir kez daha hürmetle yad ediyoruz. Cumhuriyetimizin ilanının 92. yıldönümünü geride bıraktığımız bu dönemde, bize işaret ettiğiniz 'muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma' hedefi doğrultusunda tüm gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz. 'Dahili ve harici bedhahlara' rağmen Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılı için belirlediğimiz hedeflere ulaşarak vasiyetinizi yerine getirmiş olacağız. Bu vesileyle şahsınız ve silah arkadaşlarınızla birlikte tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, inşallah ilelebet payidar kalacaktır. Ruhun şad olsun.

MİLLİ PROJE'DEN ATA'YA SAYGI
İstanbul'da da 09.05'te hayat durdu. Trafikte sürücüler kontak kapattı. İnşaatlarda işçiler çalışmalarına ara verdi. İstanbul'un iki yakasını birleştiren milli projelerimizden Avrasya Tüneli'nde çalışan işçiler, Boğaz'ın altındaki tünelde saygı duruşunda bulundu. Maltepe'de "Ata'ya saygı dalışı" ve "Ata'ya saygı zinciri" gerçekleşti. Atatürk Havalimanı'nda apronda saygı duruşu oldu. İşte 10 Kasım manzarası:
Dolmabahçe Sarayı'nda Atatürk'ün öldüğü oda, ziyaretçilere açıldı. Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri,büyük bir tekne ile Dolmabahçe Sarayı'nın önüne geldi.
Başta E5 ve TEM olmak üzere şehirde trafik durdu. Sürücüler kontak kapadı, kornaya bastı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen Şişli'deki Atatürk Müzesi yeniden hizmete açıldı.
İngiliz ressam Ned Pamphilon'un "Atatürk'ün Gözleri" isimli tablosu "Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu" tarafından Maltepe'deki Küçükyalı Sahili'nde denizde sergilendi. "Ata'ya saygı dalışı"gerçekleşti. Etkinliğe, tekneler Türk bayraklarıyla eşlik etti.
Boğaziçi ve FSM köprüleri üzerinde de sürücüler saygı duruşu için kontak kapattı.

YURT A O AN

Atatürk'ün ölüm yıldönümü için yurt genelinde de anma törenleri düzenlendi. Halk, Büyük Önder Atatürk için saygı duruşunda bulundu. Denizli'de Çınar Meydanı'ndaki horoz heykeli önünde Türk Bayrağı açan vatandaşlar Atatürk'ü andı. Birçok vatandaş evlerine Türk Bayrağı astı. Nevşehir'de valilik önünde bulunan Atatürk anıtının önünde anma programı düzenlendi. Antalya'da Cumhuriyet Meydanındaki anma törenlerine gemile sirenlerle eşlik etti. Gazinatep İslahiye'deki törende Atatürk, sevdiği türkülerle anıldı. İzmir'de Karşıyaka'da Atatürk'ün anısına klasik müzik konseri yapıldı. Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası (KODA), Kasım ayının ilk konserinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk anısına sahneye çıktı.

SİMİTÇİ TEYZE

Uşak'ta da vatanaşlar saat 9'u 5 geçe saygı duruşunda bulunurken, simit satan yaşlı bir kadının da saygı duruşunda bulunduğu gözlendi. Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Bartın, Çanakkale, Kütahya, Elazığ, Tokat, Bilecik ve Yalova'da da anma törenleri yapıldı.

Ali EKEYILMAZ- Mustafa KAYA-Hasan AY-Erdoğan YAPIK-Cevdet ÖZDEMİR-Ahmet ALTINDİŞ-Murat ŞENGÜL-Recai KÖMÜR-Barış SÖZAL- Simge KÜTÜKÇÜ - Ahsen GÜRER/SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözyaşıyla, gururla, duayla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN