Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kara harekatının şifreleri

Giriş Tarihi: 12.11.2015 10:06
Kara harekatının şifreleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'olumlu gelişmeler var' dediği kara operasyonu seçeneğinin ayrıntıları netleşiyor. Harekatta aktif rolü yerel unsurlar alacak. Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitlioğlu 'kara harekatının şifrelerini' yazdı.

Önce Başbakan Davutoğlu sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de DAEŞ'e karşı olası bir kara operasyonundan bahsedince doğal olarak gündem bu noktaya kilitlendi. Sorular havada uçuşmaya başladı; 'Türkiye tek başına bir kara operasyonu mu yapacak?', 'Söz konusu kara operasyonu koalisyon güçleriyle birlikte mi planlanacak?', 'ABD ve Türkiye ortak bir kara operasyonuna mı hazırlanıyor?'.

Bu ve buna benzer birçok soru gündemde.

Peki bu kara operasyonu tartışması neden bugün alevlendi?

Önce bunun cevabını verelim; DAEŞ, bölgede Bayırbucak da dahil olmak üzere Türkmenlere ve Özgür Suriye Ordusu'na yönelik geniş kapsamlı bir operasyon hazırlığı yapıyor. Örgüt, bu doğrultuda yığınağa başladı bile. Bu konuda, ilgili makamların elinde, bilgi ve görüntüler mevcut.

Bu bilgi üzerine çalışmalar hızlandırıldı.

Bir diğer ve en çok merak edilen soru; 'Kara operasyonunun olup olmayacağı' sorusu.

Evet, bir kara operasyonu planlanıyor, ancak bu bugüne kadar yapılanlardan çok daha kapsamlı bir hava operasyonuyla desteklenecek. Aslına bakarsanız, masada konuşulanın detaylı bir hava operasyonu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Geçtiğimiz hafta sonu Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'ın İncirlik'e yaptığı ziyaret de doğrudan bununla ilgiliydi.

MERKEZ ÜS İNCİRLİK

Gelelim operasyonun detaylarına;

- İncirlik üssüne ciddi bir yığınak yapılıyor şu anda. ABD'den F-15C'ler geldi. Bunların en önemli özelliği havadan havaya muharebe yapmaları. Bu uçakların gelme nedeni bir anlamda Rusya'ya gözdağı.

- İncirlik'e gelecek uçaklar arasında F-15E'ler de var. Bu uçaklar havadan karaya çok güçlü bombardıman yapma özelliğine sahip.

- İncirlik'e getirilen 12 tanker uçağı da kapsamlı bir hava operasyonunun işareti.

- Ayrıca 11 tane İHA'nın tamamı silahlı. Bu İHA'lar da hedefleri vuracak.

KOALİSYONLU ORTAK

Bu operasyonun kara ayağına gelecek olursak;

Türkiye'nin tek başına bir kara operasyonuna girişmesi şu anda gündemde değil. Olacaksa koalisyon güçleriyle birlikte bir kara harekatı planlanabilir. Ancak, şu anda gündemde olan, bölgedeki unsurların yapacağı bir kara operasyonu. Bu operasyonda Özgür Suriye Ordusu ve Türkmen birlikleri kullanılacak.

Şu anda masada ön plana çıkan ve kabul gören operasyonun detayları bunlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara harekatının şifreleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN