Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan isteği

Giriş Tarihi: 13.11.2015 20:18 Güncelleme Tarihi: 13.11.2015 21:39
Erdoğan'dan 2023 isteği

Erdoğan, 'taki projesinin 'e yetişmesi gerektiğini söyledi.

MARMARAY MUTLULUĞU

, daha önce Marmaray'ın açılışı dolayısıyla geldiği İstanbul'u ve Türkiye'yi yeniden görmenin mutluluğunu yaşadığını, Türkiye'de 150 yıldır düşlenen Asya ve Avrupa yakalarını birleştiren demiryolu projesini ile hayata geçirmiş olduklarını gururla, sevinçle yeniden hatırladığını anlattı.

"GÜZEL BİR GÖRÜŞME OLDU"

Abe, "Bu yıl Ertuğrul Fırkateyni faciasının 125. yıl dönümü. Aynı zamanda İran-Irak Savaşı'nda Japonlar'ın Türkiye tarafından kurtarılmasının 30. yıl dönümü. Biz kısa süre içerisinde 2. zirve görüşmemizi gerçekleştirdik. Türkiye- arasındaki dostluk ilişkileri ile benimle Sayın Erdoğan arasındaki dostluk ilişkilerini güçlendirdiğimizi düşünüyorum. Ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklığı derinleştirmek, güçlendirmek amacıyla güzel bir görüşme gerçekleştirdik" diye konuştu.

'TAKİ NÜKLEER SANTAL

Erdoğan; burada yaptığı konuşmada, Sinop'ta kurulacak 'in hızlı bir çalışmayla 'e yetişmesini istediğini sözlerine ekledi.

G20 Zirvesi'ne destek olacaklarını aktaran Abe, "Türkiye'nin sağlıklı gelişmesi, kalkınması ve uluslararası toplumun önemli bir sorunu olan terör ve aynı zamanda mülteciler sorunlarında G20 liderlerinin güçlü mesajlar vermesi konusunda görüş birliğine vardık" dedi.

Başbakan Abe, "Ertuğrul 1890" filminin gösterimi ve Balta Limanı Japon Bahçesi'nin yenilenmiş halinin halka açılması gibi düzenlemelerin iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini geliştireceğini kaydetti.

"Ortadoğu'da yaşanan sorunlarla ilgili Türkiye'nin ortaya koyduğu role saygı duyuyoruz" diyen Abe, Japonya'nın barış ve istikrara katkıda bulunmak istediğini ifade etti.

Ertuğrul 1890 filmini Erdoğan ile birlikte izlediklerini kaydeden Abe, "Bu film, insanlığın evrensel cesaret, merhamet duygularının anlatıldığı bir hikayeyi bize gösteriyor" dedi.

Ertuğrul Fırkateyni faciasında Japonlar'ın gösterdiği duyarlılığa Türkler'in de İran-Irak Savaşı'nda Japonlar'ın tahliyesini sağlayarak cevap verdiğini aktaran Abe, konuşmasını, "Japonlar ve Türkler sıcak duygularla birbirlerine yaklaşıyorlar ve güçlü bağlarla bağlıdırlar. Büyük Asya kıtasını doğudan ve batıdan destekleyen iki kanattırlar. Japonya ve Türkiye olarak el ele kuvvetle bu kanatları çırptırmak istiyoruz" diyerek konuşmasını tamamladı.

ERDOĞAN'LA KUCAKLAŞTI

Konuşmasının ardından Başbakan Abe ile Erdoğan kucaklaştı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, film öncesi Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile film gösteriminin yapılacağı alandaki "Tarihi Fotoğraflarla Asırlık Türk-Japon Dostluğu Sergisi"ni gezdi. Sergide Erdoğan, konuk Başbakan Abe'ye Türk ve Japon ilişkilerini anlatan fotoğraflara ilişkin bilgi verdi.

İki ülkenin dostluğunu anlatan Türk-Japon ortak yapımı Ertuğrul 1890 filminin 30 dakikalık tanıtım gösteriminin ardından bir konuşma yapan filmin yönetmeni Mitsutoshi Tanaka filmin bir çok Japon-Türk vatandaşının ve şirketinin işbirliği ve desteğiyle proje haline geldiğini söyledi.

Projeye destek olan herkese teşekkür eden Tanaka, "Birleşen güçler mucizeler yaratır. Projenin iki ülkenin güçlü iş birliğiyle ortaya çıktığını düşünüyorum. 125 yıllık Türk-Japon dostluğundan ders alarak Türk ve Japon sinemacılar arasında da bir dostluk köprüsü kuruldu. Filmin 2 ülkenin dostluğunu daha da geliştirmesini ve bütün dünyaya yaygınlaştırmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Tanaka, ayrıca desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe'ya teşekkür etti. Film gösterimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Abe filmin afişlerini imzalayarak karşılıklı olarak birbirlerine takdim etti. Heyet daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Mabeyn Köşkü'nde konuk başbakan Abe onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

SİNOP'TAKİ NÜKLEER SANTAL

Erdoğan; burada yaptığı konuşmada, Sinop'ta kurulacak Nükleer Santral'in hızlı bir çalışmayla 2023'e yetişmesini istediğini sözlerine ekledi.

G20 NASIL BİR OLUŞUM VE HANGİ ÜLKELERDEN OLUŞUYOR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan 2023 isteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN