Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye ile AB'nin pozitif ajandası

Giriş Tarihi: 13.11.2015
Türkiye ile AB'nin pozitif ajandası

Sabah, AB heyetinin Ankara temaslarının perde arkasına ulaştı: Göç Eylem Planı finansman paketi hazırlanacak. Aralık'ta AB-Türkiye zirvesi yapılacak. Türkiye'nin AB Zirveleri'ne düzenli katılımı görüşülecek

Ankara'da bir dizi temasta bulunan AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve Avrupa Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn önceki gün Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve AB Bakanı Beril Dedeoğlu ile görüştü. Görüşmelerde, daha önce 'prensipte anlaşıldığı' açıklanan Göç Eylem Planı'nı masaya yatırıldı. SABAH'ın edindiği bilgilere göre, AB ve Türk heyeti önümüzdeki dönem için 'pozitif ajanda' oluşturulması için mutabakata vardı. Ankara ve Brüksel'in yeni ajandası şu başlıklardan oluşuyor:

GÖÇ EYLEM PLANI: AB ile daha önce genel çerçevesi üzerinde uzlaşma sağlanan Göç Eylem Planı için kısa ve orta vadeli yol haritası oluşturuldu. Türkiye'deki sığınmacılar için AB'nin yapacağı mali yardım, daha önce Türkiye'ye tahsis edilen katılım öncesi mali uyum programından ayrıştırıldı. Ancak AB tarafı, mali yardımın miktarı noktasında ancak liderler zirvesinde nihai karar verilebileceğini belirtti. Türkiye'de geri kabul merkezleri oluşturulması. Suriyelilerin kayda alınması, sınır güvenliği, Suriyeli sığınmacıların iş hayatına katılımı, çocukların eğitime erişimi bu kapsamda ele alınacak.

YENİ FASILLAR AÇILMALI: AB tarafı, 23. (Yargı ve Temel Haklar) ve 24. (Adalet, Özgürlük ve Güvenlik) ile 31. (Dış Güvenlik ve Savunma Politikaları) fasılların açılması için Ankara'ya sarı ışık yaktı. Kıbrıs'ta 2016 baharında varılması muhtemel çözümle birlikte toplamda 6 faslın açılması da gündemde. Vize serbestisi ve geri kabul anlaşması bağlamında sağlanacak ilerleme de Türkiye ile AB arasında geliştirilen pozitif ajandanın en önemli göstergesi kabul ediliyor.

TÜRKİYE-AB ZİRVESİ: Aralık ayında kapsamlı bir Türkiye-AB zirvesi düzenlenecek. Liderler seviyesinde gerçekleştirilecek zirvede, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin hızlandırılması başta olmak üzere sığınmacılar konusunda işbirliği için hazırlanan taslak eylem planının maddeleri de ayrıntılı şekilde ele alınacak.

AB ZİRVELERİNE KATILIM: Türkiye'nin AB zirvelerine düzenli katılımı konusunda da G20 Antalya Zirvesi sırasında pazarlık yapılacak. G20'ye kalabalık bir heyetle gelmesi beklenen Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la da bir araya gelecek. Kritik görüşmenin önemli gündem maddelerinden birini de Türkiye'nin, AB zirvelerine 'düzenli şekilde' davet edilmesi oluşturacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ile AB'nin pozitif ajandası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN