'Yabancı yatırımcının Borsa İstanbul'a ilgisi yüksek'

Giriş Tarihi: 13.11.2015 11:42
'Yabancı yatırımcının Borsa İstanbul'a ilgisi yüksek'

Borsa İstanbul Genel Müdürü Dinç, yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’a ilgisinin sürdüğünü belirterek, borsanın halka arzının büyük kısmının 2016 içinde tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul'a ilgisinin devam ettiğini, borsanın halka arzının büyük kısmının 2016 yılı içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen "Mondo Visione" toplantısına katılan Dinç, AA muhabirinin Borsa İstanbul'un halka arz sürecine ilişin sorularını yanıtladı.

Dinç, yabancı yatırımcıların Türkiye'yi ve Borsa İstanbul'u yakından izlediklerini belirterek, "Borsa İstanbul'a yatırım ilgisi sürüyor. Hem Borsa İstanbul'a stratejik ortak olarak hem halka arz olarak burada bulunmak isteyen yatırımcılar var. Bildiğiniz gibi 6362 sayılı kanunla bize verilen halka arz ve stratejik ortaklıklarla ilgili bir yer yetki vardı. Halka arzlarla ilgili yetki bu sene sonunda bitiyordu. Bakan imzasıyla bir yıl daha uzatıldı. O yüzden biz 2016'yı, IPO'yu (halka arzı) gerçekleştirmek açısından bir hedef olarak görüyoruz. 42,75'e kadar kısmını halka arza konu edeceğiz. Tabi bunu hepsi halka arz edilecek manasında söylemiyorum. Hazine ile de bu konuda görüşeceğiz. Ama bunun önemli bir kısmını halka arz etmek düşüncesindeyiz. Bir kısmını daha sonraya bırakabiliriz" dedi.

Borsa İstanbul'un halka arzında 2016 yılı içerisinde kapsamlı bir hisse payına ulaşılmasının hedeflendiğine dikkati çeken Dinç, "Büyük bir kısmının halka arz edilmesi lazım. Küçük bir halka arz olursa zaten hem anlamlı olmaz hem de yatırımcının ilgisi açısında çok çekici olmaz. O yüzden anlamlı bir halka arz yapılması lazım. İnşallah 2016 içerisinde biz bunu yapıyor olacağız. Halka arz sürecine şu anda çalışıyoruz. Görünen o ki biz bunu 2016'da biraz daha geç bir tarihte yapıyor olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yabancı yatırımcının Borsa İstanbul'a ilgisi yüksek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN