Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ergenekon davası sanıklarına beraat

Giriş Tarihi: 14.11.2015
Ergenekon davası sanıklarına beraat

Yargıtay 11. Ceza Dairesi aralarında CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ve emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de bulunduğu 14 sanıklı Ergenekon davasında tüm sanıkların beraatına karar verdi

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, aralarında 5 yıl önce cemaat ile ilgili soruşturma yürüttüğü için FETÖ'cü polisler tarafından makam odasında gözaltına alınıp tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ile emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de bulunduğu 14 sanığın "Ergenekon terör örgütü üyeliği" suçundan yargılandığı davada, tüm sanıkların beraatlarına karar verdi. Yargıtay Genel Kurul Salonu'ndaki duruşmaya, İlhan Cihaner ve bazı sanıklar katıldı. Duruşmadan vareste tutulan emekli Orgeneral Berk ise duruşmaya katılmadı. Duruşmayı CHP milletvekilleri Levent Gök, Utku Çakırözer ile YARSAV Başkanı Murat Arslan ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri de izledi. Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Hüseyin Eken, duruşmaya verilen aranın ardından kararı açıkladı. Eken, sanıklar eski Erzincan Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner, eski Eskişehir İl Jandarma Komutanı Albay Recep Gençoğlu, eski Erzincan MİT Bölge Müdürü Şinasi Demir, eski Erzincan İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ersan, eski Erzincan İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, eski Erzincan Yaylabaşı beldesi Jandarma Komutanı Astsubay Murat Yıldız, Erzincan İl Jandarma Komutanlığı eski personeli astsubaylar Orhan Esirger, Şenol Bozkurt, Erzincan MİT eski personelleri Kıvılcım Üstel, Sadri Barkın İnce, eski Erzincan 3'üncü Ordu Komutanı emekli Orgeneral Saldıray Berk, eski Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Ali Tapan, Astsubay Ahmet Saraçlar ve Erzincan Avcılar Derneği Başkanı Yaşar Baş'ın, üzerlerine atılı suçları işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraatlarına karar verildiğini bildirdi.

SAVCILARA SUÇ DUYURUSU
Başkan Eken, sanıklar hakkında açılan soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuka aykırı eylem ve işlemleri nedeniyle başta Savcılar Osman Şanal ve Taner Aksakal olmak üzere yargı mensupları ile kamu görevlileri hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) suç duyurusunda bulunulmasına karar verdiklerini kaydetti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi, gerekçeli kararın yazımını tamamladıktan sonra gereğinin yapılması için kararı HSYK'ya gönderecek. Duruşmanın ardından, Yargıtay önünde basın mensuplarına açıklamada bulunan CHP İstanbul Milletvekili Cihaner, "Adalet gerçekleşti' diyemiyoruz, bu daha ilk adım. Keşke çok daha umutlu şeyler söyleyebilseydik. Bunların yaşanması gerekmiyordu adalete ulaşmak için. 5-6 yıldır ülkenin yaşadığı hukuksuzlukların yaşanması gerekmiyordu. Baştan itibaren hukuksuzluk çok ortadaydı" dedi. "Cemaat" ile ilgili soruşturma yürüten dönemin Erzincan Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner hakkında "Ergenekon terör örgütü üyesi" olduğu iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklanmıştı. FETÖ'cü polislerin Cihaner'i başsavcılık makam odasında gözaltına alınması, kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon davası sanıklarına beraat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN