Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye-Japonya mührünü vurduk

Japonya ile gerçekleştirilen projelerin bugüne ve geleceğe vurulan mühürler olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale geçişi için de işbirliği mesajı verdi

Giriş Tarihi: 14.11.2015
Türkiye-Japonya mührünü vurduk
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi'ne katılmak için Türkiye'ye gelen Japonya Başbakanı Shinzo Abe'yi dün Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde kabul etti. Ardından Abe ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan şu mesajları verdi:
Bugün dostum Abe ile kapsamlı bir görüşmede bulunduk. Türkiye ile Japonya arasındaki ekonomik, ticari, bunun yanında özellikle enerjiye dayalı neler yapabiliriz, bunları görüşme fırsatımız oldu. Bölgesel sorunları ele alma, değerlendirme fırsatımız oldu.
Başbakan Abe'nin ziyaretinin, iki halk arasındaki kadim dostluk ve dayanışma bağlarını daha da pekiştireceğine inanıyorum. Özellikle Japonya ile aramızda gerek Marmaray projesi, gerek İstanbul-İzmir arasındaki İzmit Körfez Geçişi, bunlar hakikaten geleceğe ve bugüne vurulmuş mühürlerimizdir. Bakın sadece Marmaray'da şu ana kadar taşınan yolcu miktarı 100 milyona yaklaşmıştır. Bu kadar önemli bir projeye Türk-Japon işbirliğiyle mührü vurduk.

GÜÇLÜ STRATEJİK ORTAKLIK
Bu dostluğumuzun, büyük önem verdiğimiz stratejik ortaklığımıza da yeni bir ivme ve derinlik kazandırmasını ümit ediyorum. İnşallah Çanakkale geçişinde de Japonya ile beraber olmayı arzu ediyorum.

GELECEK İÇİN İŞARET FİŞEĞİ
İnşallah şu anda beraber adımını atmakta olduğumuz Sinop Nükleer Enerji olayının da, hedefimiz 2023, 2023'e kadar bitmesini arzu ediyorum. Bunlar da geleceğin işaret fişekleri olacaktır diye düşünüyorum.

ABE: ASYA'NIN KANATLARIYIZ
Japonya Başbakanı Abe de "Ortadoğu bölgesinin çeşitli sorunlarıyla ilgili Türkiye'nin ortaya koyduğu role saygı duyuyoruz. Japonya olarak bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunmak istiyoruz" dedi. Japonya ve Türkiye'nin güçlü bağlarla birbirine bağlı olduğunu vurgulayan Abe, "Japonya ve Türkiye, büyük Asya kıtasını doğudan ve batıdan destekleyen iki kanattır. Sayın Erdoğan ile el ele, Japonya ve Türkiye olarak bu iki kanadın, kuvvetle kanat çırpmasını istiyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısı sonrası Abe onuruna akşam yemeği verdi.

ABDÜLHAMİD HAN'IN MİRASI
Şu anda bulunduğumuz mekan çok çok anlamlı. Zira şu mekan, Sultan 2. Abdülhamid'in bize bir mirasıdır. 125 yıl önce 2. Abdülhamid Han'ın, Japon İmparatoru Meiji'ye hediyelerini ve iyi dilek mesajlarını götüren Ertuğrul, dönüş yolunda geçirdiği kaza sonucu Kuşimoto açıklarında battı. Eğer içeri girdiğinizde sunulan sergiyi de gördüyseniz o sergide de bunlar resmedilmiş, ifade ediliyor.

ERTUĞRUL 1890'I BİRLİKTE İZLEDİK
Dostluğumuzu perçinleyen bir diğer olay ise 1985 yılında gerçekleşen tahliye hadisesi. THY, 1985 yılında İran-Irak savaşının en sıkıntılı günlerinde Tahran'da mahsur kalan 215 Japon vatandışını tahliye ederek vefa borcunu ödemeye çalışmıştır. Bugün değerli dostumla bu iki dramatik olayı işleyen, Türk-Japon dostluğunu konu alan "Ertuğrul 1890" filmiyle ilgili 30 dakikalık tanıtımı izledik.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye-Japonya mührünü vurduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN