Yapılan gazetecilik değil nefret suçu

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Hürriyet'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafını çirkin ve karalayıcı bir mizansen içinde göstermesinin nefret suçu olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 14.11.2015
Yapılan gazetecilik değil nefret suçu
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Hürriyet gazetesinde yer alan "13. Cuma uğursuzluğunun 13 sebebi" başlıklı haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafına yer verilmesine ilişkin, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başındaki ismin böyle çirkin ve karalayıcı bir mizansenin içinde gösterilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bunun adı gazetecilik değil nefret suçudur" dedi. Yapılan yayının son derece saygısız ve seviyesiz bir durum olduğuna dikkati çekerek şiddetle kınadığını vurgulayan Akdoğan, şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başındaki ismin böyle çirkin ve karalayıcı bir mizansenin içinde gösterilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bunun adı gazetecilik değil nefret suçudur. Kin ve nefret tohumu ekmeyi adet edinen bir zihniyetin sürekli ve farklı şekillerde kendisini dışa vurması Türk gazeteciliği açısından çok büyük talihsizliktir. İçindeki kini yansıtmaktan kendisini alamayan bu anlayışın Sayın Cumhurbaşkanımıza verebileceği zarar yoktur, bunlar ancak kendilerine zarar verirler." Basın özgürlüğü ve basın ahlakının bir arada olması gerektiğini hatırlatan Akdoğan, "Ahlaki hassasiyetlerini kaybeden bir anlayışın kin ve nefretini özgürlük maskesi altında yansıtması basın etiği açısından da büyük bir sorundur" diye konuştu. Akdoğan, "Gazete özür dilemiştir ancak bu saldırgan ve hakaretamiz zihniyetin bu kadar kolay ve fütursuz bir şekilde kendisini dışa vurması üzerinde durulması gereken bir konu" ifadesini kullandı.

YANLIŞLIK DEĞİL, KASIT
Medya Derneği Başkanı Ekrem Kızıltaş da Hürriyet'in çirkin yayını için "Yanlışlıkla olduğunu düşünmüyorum, kasıt var" dedi. Hürriyet'in Erdoğan'a 'tahammülsüzlüğü' olduğunu kaydeden Demirtaş, "Büyük ihtimalle özür dilemeleri bitmeyecek. Çünkü temel mantık olarak bu ülkede yaşayan insanların değerlerini, kutsal bildiği şeyleri kabul etmeme var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapılan gazetecilik değil nefret suçu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN