Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu ve Abe'den Paris için ortak tepki

Başbakan Davutoğlu ve Japonya Başbakanı Abe, Paris'te hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. Davutoğlu, "Terör bütün insanlığın ortak bir bilinçle karşı durması gereken bir insanlık suçudur" dedi

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Davutoğlu ve Abe'den Paris için ortak tepki
Antalya'daki G20 Zirvesi kapsamında Türkiye'ye gelen Japonya Başbakanı Shinzo Abe, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Türkiye-Japonya İş Forumu'nda ve Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki çalışma yemeğinde bir araya geldi. İki lider, iş forumunun açılışında Paris'teki terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. Davutoğlu ve Abe, her iki toplantıda da terör saldırılarını kınadı.

JAPONLAR'A MEGA PROJE ÇAĞRISI

İNSANLIK SUÇU

Başbakan Davutoğlu Abe'yi konuşmasının başında Japonca 'Hoşgeldiniz' (Yokoso) diyerek selamladı ve ilk olarak Beyrut ve Paris'teki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılar için de şifa diledi. Terörün bir insanlık suçu olduğunu belirten Davutoğlu, "Hangi gerekçeyle, niçin yapılmış olursa olsun bütün insanlığın ortak bir bilinçle karşı durması gereken büyük bir insanlık suçudur. Türkiye olarak Fransa halkının yanında olduğumuzu, hem Lübnan'da hem Fransa'da gerçekleşen terör olayları sonrasında dost ve komşu Lübnan'la ve müttefikimiz Fransa ile birlikte, bundan sonra da teröre karşı mücadelede omuz omuza olacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum. G20 Zirvesi öncesi gerçekleşen bu terör saldırıları, uluslar arası dayanışmaya ne kadar çok ihtiyaç hissettiğimiz bir kez daha ortaya koymuş bulunmaktadır" diye konuştu. Çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, "Terör saldırısında vatandaşlarını kaybeden dost ve müttefik Fransa'ya bir kez daha taziyelerimi sunuyorum. Teröre karşı omuza omuza olma noktasındaki güçlü siyasi irademizi bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye, her zaman dünyanın neresinde olursa olsun, herhangi gerekçeyle olursa olsun teröre karşı mücadeleye ortak tavır alma konusunda öncülük etmeye ve her türlü katkıyı yapmaya devam edecektir. Bu terör saldırısını lanetliyorum" dedi. Davutoğlu, ayrıca Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunami nedeniyle Japonya Başbakanı Abe'ye geçmiş olsun dileklerini iletti.

ABE: KINANMALIDIR

Japonya Başbakanı Shinzo Abe de "Paris'teki terör olayında hayatını kaybedenlere başsağlığı dilemek istiyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum. Hangi sebeple olursa olsun terör kınanmalıdır. Yapılmaması gereken bir şeydir. Terörün önlenmesi için elimizden geleni yapacağız. Zorluklarla karşılaşan Fransa'daki insanlarla birlikte olduğumuzu buradan beyan etmek istiyorum. Japonya olarak Türkiye ve Fransa başta olmak üzere uluslararası toplumla sıkı iş birliği kurarak, teröre karşı önlemler almaya çalışacağız" dedi.

ABE JAPON BAHÇESİNİ AÇTI
Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve kardeş şehir Shimonoseki Belediye Başkanı Tomoaki Nakao ile Baltalimanı'nda İstanbul Büyükşehir Belediyesince yenilenen Japon Bahçesi'nin açılışına katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu ve Abe'den Paris için ortak tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN