Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emine Erdoğan Mülteci Kadınlar Paneli'nin açılış konuşmasını yaptı

Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi kapsamında B20 ve W20 açılım gruplarının ortaklaşa düzenlediği ‘Mülteci Kadınlar Paneli’nin açılış konuşmasını yaptı.

Giriş Tarihi: 15.11.2015 13:25
Emine Erdoğan Mülteci Kadınlar Paneli'nin açılış konuşmasını yaptı
''Terörün her türlüsünü lanetliyorum''

Sözlerine Paris'teki saldırıları kınayarak başlayan Erdoğan, 'Dünyanın neresinde olursa olsun, din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın, terörün her türlüsünü lanetliyorum. Fransa halkına başsağlığı diliyorum. Acılarını paylaşıyorum.' dedi.G20 sürecine katkı veren tüm açılım gruplarına teşekkür ederek, Türkiye'nin, dönem başkanlığında kadınların G20 gündemine dahil edilmesine özel önem verildiğinin altını çizdi. B20'nin kapsayıcı çalışmalar yaptığına vurgu yaptı.

Zirvenin düzenlendiği Antalya'da, Akdeniz medeniyet birikiminden alınabilecek ilhamları konuşmak yerine, terör ve Suriye trajedisini konuşuyor olmaktan duyduğu üzüntüyü dile getiren Emine Erdoğan, mülteciler konusunda uluslararası toplumu duyarlı olmaya çağırdı. İç savaşın olumsuz etkilerinden en çok kadınların ve çocukların etkilendiğini söyledi; 'Bir kadın düşünün! Evinden, ocağından ayrılırken, yanına en fazla ne alabilir? Bir mültecinin çantasında, korku ve belirsizlikten başka ne olabilir? Çocukların küçük bedenleri, savaşın ağır yükünü nasıl taşıyabilir? Trajedilerine, haber bültenlerinde tanıklık ettiğimiz mülteciler, istatistik verileri değildir. Herbiri bizler gibi kadındır, çocuktur, insandır' dedi.''Çocukların yaşamlarını yitirmelerine razı olmuyorum''

Uluslararası toplumun yaralara insanlık pansumanı yapması gerektiğini söyleyerek, konuşmasına şu şekilde devam etti: 'Ben bir anne olarak, çocukların denizlerde boğulmasına, tel örgüleri aşmaya çalışırken, yaşamlarını yitirmelerine razı olamıyorum. Gelişmenin temel ölçütünün, sadece ekonomik büyümeye indirgenmesini kabullenemiyorum. Gelişmiş ülke olmanın temel şartı, insanlık değerlerini yere düşürmemektir. Bu bağlamda, uluslararası toplumu, mülteciler konusunda daha etik ve ahlaki bir duruşa davet ediyorum. Liderleri, eşlerini, işdünyasını, sivil toplumu, medya patronlarını, bu konuda seferberliğe çağırıyorum.'''Medeniyetin olduğu yerde empati vardır''

Dünyanın huzura, adalete ihtiyacı varken, medeniyetler çatışmasının tabi bir hal olmadığını ifade ederek 'Medeniyetin olduğu yerde çatışma değil, empati vardır. Diğerine saygı vardır. İletişim imkanlarının bu derece arttığı bir dünyada, birlikte yaşama sanatını, küresel bir amaç haline getirmek durumundayız.' dedi.Emine Erdoğan, sözlerine savaşın çok ağır bedelleri olduğunu fakat barışın bir maliyetinin olmadığını söyleyerek son verdi.

Mülteci Kadınlar Paneli'nde Emine Erdoğan'ı dinleyenler arasında Endonezya Cumhurbaşkanı'nın eşi Iriana Widodo, Güney Afrika Cumhurbaşkanı'nın eşi Tubeka Zuma, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın eşi Mehriban Aliyeva ve kızı Leyla Aliyeva, Malezya Başbakanı'nın eşi Rosmah Binti Mansor, Zimbabwe Devlet Başkanı'nın eşi Grace Mugabe, IMF Başkanı'nın eşi Xavier Giocanti, OECD Başkanı'nın eşi Lulu Gurria, B20 ve W20 delegeleri yer aldı.Panel, Mülteci Kadınlar konusunda konuşma yapan diğer katılımcıların sunduğu tebliğlerle devam etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine Erdoğan Mülteci Kadınlar Paneli'nin açılış konuşmasını yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN