Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hakkında tüm merak edilenler!

Giriş Tarihi: 15.11.2015 12:06 Güncelleme Tarihi: 15.11.2015 12:43
G20 hakkında tüm merak edilenler!

Herkesin günlerdir duyduğu, bir kısmınında ne olduğuna anlam veremediği G-20 nedir? İşte sizler için 25 soruda G-20'nin özeti!

Yıllık 25 milyon yolcunun uğradığı Antalya Havalimanında 60 uçaklık, günlük misafirler için de 34 uçaklık park alanı yapıldı. İç hat uçuşlarında rötar yaşanmaması için tedbir alındı. 2 bin üzerinde gazeteci akredite olmuştu. Birçoğu Antalya'ya yerleşti. Zirve boyunca kullanılmak üzere içinde lüks araçların da bulunduğu toplamda 5 binin üzerinde araç kiralandı. Acil durumlarda müdahale için havadan-havaya füzelere sahip F-16 uçakları hazır bekliyor. Küresel ekonomiye ve siyasete yön veren liderlerin bir araya geldiği zirvenin sadece ismini biliyoruz. Peki nedir bu ? İşte sizler için 25 soruda G20 ve hakkında merak edilenler.

G20 ne demek?

İngilizce Group of 20'nin kısaltması.

G20 nedir?

Uluslararası ekonomik işbirliğini arttırmayı amaçlayan, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomileri bir araya getiren, küresel ekonomik kararların alındığı bir platform. 20 üyesi var. O yüzden Grup 20 deniliyor. G20 de kısaltılmış hali.

G20 üyeleri kimler?

ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve AB Komisyonu ve AB Konseyi başkanları üyeleri.

G20 ne zaman kuruldu?

1999'da Asya ekonomik krizi çıkınca ABD ve Kanada Maliye Bakanları krizle baş edebilmek için bir grup kurmaya karar verdiler. Bu amaçla, 20 ülkeyi G20'yi oluşturmak için Washington'a davet ettiler. Bu davette uluslararası finans için önemli bir ülke olmak, jeo-stratejik konum, nüfus, kendi bölgesindeki önemi gibi faktörleri gözettiler.

G20 ilk kez ne zaman toplandı?

Finansal krizin küresel ekonomiyi tehdit eder düzeye ulaşması nedeniyle 2008 yılında liderler düzeyinde toplandı. Belek buluşması zirvenin 10'ncu toplantısı.

G20 neden önemli?

G20 ülkeleri dünyada üretilen bütün mal ve hizmetlerin parasal değerinin yüzde 85'ine, küresel ticaretin yüzde 75'ne sahipler. Dünya nüfusunun da üçte ikisi G20'de yaşıyor.

Türkiye ne zaman G20 üyesi oldu?

Türkiye'nin de kurucuları arasında yer aldığı G-20, resmen 1999'da kuruldu, ilk görevlendirme de dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından Maliye Bakanı Sümer Oral'ın gönderilmesiyle yapıldı.

Üyeler nasıl belirleniyor?

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülke ile Avrupa Birliği Komisyonu'ndan oluşan zirve dünya ekonomisinin yüzde 90'ını temsil ediyor.

G20 Troykası kimlerden oluşuyor?

'nin de aynı AB Dönem Başkanlığı gibi troykası bulunuyor. Bu troyka bir önceki dönem başkanı şu an ki dönem başkanı ve bir sonraki dönem başkanından oluşuyor

G20 nasıl çalışıyor?

Birçok uluslararası örgütün tersine devamlı bir personeli yok. Genel Sekreterliği de. Başkanlık rotasyon usûlü ile yapılıyor. Bir önceki, bir sonraki ve halihazırdaki başkanlık, zirve toplantısının konularına, konuşmacılarına karar veriyor.

G20 ile ilişkili gruplar hangileri?

G20'nin ilişkili grupları da var: Düşünce kuruluşlarının toplandığı T20, Emek gruplarının toplandığı L20, Gençlik örgütlerinin toplandığı Y20 gibi. Türkiye, 2015'teki dönem başkanlığı sırasında kadın hakları örgütlerinin toplandığı W20'yi de kurdu.

Senede kaç kez toplanıyor?

Yılda bir defa dönem başkanı ülkenin ev sahipliğinde toplanıyor.

Ev sahipliği bize ne getirdi?

Türkiye'nin küresel ekonomi piyasasında görünürlüğünü önemli ölçüde artırdı. Zirve Türkiye'nin kendi fikirlerini anlatması için önemli bir platform.

Neden Belek seçildi?

Türkiye uluslararası zirveleri başka şehirlerin tanıtımını da yapmak için İstanbul dışında bir şehirde yapmayı tercih etti.

Zirve kaç toplantıdan oluşuyor?

Toplamda 70 teknik toplantı yapıldı.

Kararları uygulama sekreteryası var mı? Merkezi neresi?

G20'nin daimi bir sekreteryası bulunuyor. Toplantılara ev sahipliği yapan ülke bir bakıma sekretarya görevini de üstleniyor.

Katılımcılar sadece devletler mi?

Hayır. IMF, Dünya Bankası, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Birleşmiş Milletler gibi kuruluşlar da toplantılara katılıyor.

Zirvelere sadece G20 üyeleri mi katılıyor?

Dönem başkanı ülkelerin davet ettiği ülkeler de G20 Zirvesine katılabiliyor. Türkiye bu sene Azerbaycan'ı, ASEAN Dönem Başkanı Malezya'yı, NEPAD'ı temsilen Senegal'i, Singapur'u İspanya ve 2015 Afrika Birliği Başkanı Zimbabve'yi davet etti.

NATO, AB gibi bir simgesi var mı?

G20'nin kendine özgü kullandığı bir simgesi bulunmuyor.

Katılım nasıl belirleniyor?

Genelde devlet başkanı düzeyinde katılıyor. Ancak Türkiye de bu katılım dönüşümlü olarak gerçekleşiyor.

G20 toplantılarında sıkça duyduğumuz sherpa ne demek?

Tibetçe 'doğulu' anlamına geliyor. G-20 Sherpaları liderlerin zirvelere hazırlıklarını ve zirveler sonrası çalışmaları takip ediyor. Türkiye'nin G20 Sherpası Ayşe Sinirlioğlu.

Kararlar nasıl alınıyor?

Liderlerin mutabakatı ile alınıyor.

Sadece ekonomi mi gündem?

Ana gündem maddesi ekonomi ancak dünyadaki siyasi ve diplomatik gelişmeler de zirvede görüşülüyor. Paris'te yaşanan terör saldırılarının da gündemde önemli bir yer tutması bekleniyor.

Zirve nerde yapılacak?

Belek bölgesinde 17 otelin bulunduğu bölgede yapılacak. Ancak merkez otel Regnum Carya Golf & Spa Resort.

Kaç kişi katılacak?

13 bin kişinin katılması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
G20 hakkında tüm merak edilenler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN