'Bu dünya bizim'

Görmez: Bulunduğunuz otellerin pencerelerinden seyr-ü temaşa ettiğiniz Akdeniz, nice mülteciye mezar oldu

Giriş Tarihi: 16.11.2015
'Bu dünya bizim'
Görmez, G20 ülkelerinin liderlerine gönderdiği açık mektupta sözlerine besmele ile başlayarak, "Ülkemize hoş geldiniz" dedi. Paris'teki terör saldırısını kınayan ve "dünyanın barışa değer veren bütün insanlarına karşı yapılmış bir saldırıdır" ifadesini kullanan Görmez ülke liderlerine de mesajlar verdi:

SÖMÜRÜ, YERLE BİR ETTİ: Bugün bütün insanlığı derinden sarsacak bir dünya tasarımıyla yüz yüze olduğumuzu itiraf etmek zorundayız. Sömürü, zulüm, üstencilik, ötekine yönelik acımasız ve küçültücü algı operasyonları, insanı insana yakın kılması gereken kadim yasaları yerle bir etmiştir."

AZICIK GAYRET: Silahlanma yarışının yarın hangi bebeği kundağında ölüme taşıyacağını sadece biz fark ediyor olamayız. Açlığı bir yaşam biçimi, yoksulluğu bir kültür olarak kabullenmeye zorlanmış milletlerin sizin azıcık gayretinizle bile toparlanabileceğine inanıyoruz.

BU DÜNYA HEPİMİZİN: "Saygıdeğer liderler, bu dünya hepimizindir" diyen Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü: Bulunduğunuz otellerin pencerelerinden seyr-ü temaşa ettiğiniz Akdeniz, nice mülteciye mezar oldu. Nice bebek cesetleri insanlığın vicdan ve merhametiyle beraber kıyıya vurdu. Akdeniz sahillerine vuran çocuk cesetlerinin, bombalardan kaçarken dalgaların boğup sahile attığı bedenlerin vicdanlarımızı harekete geçireceğine yürekten inanmaktayım.

DUYMAMIŞ OLAMAZLAR: Akdeniz'i bir vicdan ve merhamet mezarlığına çeviren bölgesel iç savaş ve gerilimlerin bilançolarından beslenen kayıpları duymamış olamazlar. Dini, ekstrem amaçlar için kullanan sözüm ona kutsanmış militanların bugün bu hale nasıl geldikleri sadece bizim üzerinde düşündüğümüz bir sorun olamaz.

SUUDİ AJANS ZİRVE'Yİ TÜRKÇE GEÇİYOR

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA, G20 Liderler Zirvesi haberlerini Türkçe olarak aktarmaya başladı. SPA'da yapılan yazılı açıklamda, G20 Liderler Zirvesi kapsamındaki etkinliklerle ilgili haberlerin Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Adil bin Zeyd el-Tureyfi'nin talimatıyla Türkçe de yayımlanacağı belirtildi. Türkçe haberler arasında geniş bir Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkilerini anlatan bir rapora da yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu dünya bizim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN